AlertEnergetykaGaz.

PGNiG chce zwiększyć wydobycie na potrzeby Baltic Pipe

fot. BiznesAlert.pl Norwegia

fot. BiznesAlert.pl

– Wydobycie własne ma podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego. Do końca 2023 roku chcemy wydobywać 3 mld m sześc., w 2027 roku będą to 4 mld. Na złożach norweskich chcemy zwiększyć wydobycie o kolejne 250 mln m sześc. rocznie od 2026 roku w wyniku pozyskania w maju udziałów w koncesji Ørn. Wypełnienie naszych rezerwacji Baltic Pipe jest dla nas sprawą priorytetową – powiedział Maciej Kołaczek, zastępca dyrektora departamentu regulacji i spraw międzynarodowych w PGNiG.

– REPowerEU jest odpowiedzią na kryzys energetyczny. Wydaje się, że UE nie może już wrócić do poprzedniej polityki. Zastąpienie 155 mld m sześc. rosyjskiego gazu to ogromne wyzwanie. Polska się do tego przygotowywała od lat, i politykę dywersyfikacji mamy dobrze opanowaną, a portfel zamówień zróżnicowany pod względem kierunków i źródeł dostaw. Czekamy teraz na to, co zrobią partnerzy. Od inwazji Rosji na Ukrainę państwa Unii Europejskiej stawiają na pływające terminale LNG – powiedział Maciej Kołaczek podczas konferencji Nafta i Gaz. Dodał, że regulacje unijne powinny zachęcać do dywersyfikacji. – Nowe rozporządzenie SOS dotyczy zapełnienia magazynów oraz rabatów m.in. na LNG – zaznaczył.

– To, że powinniśmy oprzeć się na własnym wydobyciu w EOG powinno być podstawą. Unia Europejska powinna zadbać o wprowadzenie obowiązku zapełnienia magazynów gazu przed sezonem zimowym. Zbyt niskie zatłoczenie magazynów w ubiegłym roku było elementem strategii Gazpromu, by doprowadzić do sytuacji, jaką mamy teraz – podkreślił dyrektor.

– W 2021 roku stwierdziliśmy, że polityka handlowa Gazpromu ma na celu wymuszenie uruchomienia Nord Stream 2. Były też inne cele, chodziło o to, by brak gazu stał się czułym punktem europejskiej gospodarki i zachwiał bezpieczeństwem energetycznych całej Unii. Dostawy do Europy, które zatrzymano w wyniku strategii Gazpromu, to około 20 mld m sześc. w skali roku – dodał.

– W naszej ocenie ultimatum rublowe nie jest zgodne z kontraktami. Tak, jak udało się uzgodnić odpowiedź UE w sprawie sankcji dot. ropy i gazu, tak polityka Gazpromu ma na celu wprowadzenie podziałów w gronie państw Unii Europejskiej – powiedział Maciej Kołaczek.

– REPowerEU zakłada też przyspieszenie transformacji. Należy się spodziewać nowych celów dla OZE. Im wyższe byłyby te cele, tym większa będzie konieczność, by przyspieszyć prace nad biometanem. W PGNiG przygotowujemy się do zazieleniania w zakresie biometanu i biogazu, wspólnie z partnerami rozwijamy technologie dotyczące zielonego LNG i wodoru wytwarzanego z gazu ziemnego z pełnym wychwytywaniem i zagospodarowaniem CO2 – zakończył.

Opracowali Michał Perzyński i Jędrzej Stachura

Naimski: Rynek gazu i ropy to dziś pole bitwy. Wojna będzie kosztować


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X