PGZ i Raytheon poszerzają współpracę

24 lipca 2015, 07:45 Bezpieczeństwo

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. podpisała list intencyjny z Raytheon Company o współpracy w zakresie realizacji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

Zdjęcie: Raytheon Company
Zdjęcie: Raytheon Company

Oprócz bliskiej kooperacji z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej, strony zintensyfikują działania w zakresie wspólnego poszukiwania potencjału eksportowego w krajach trzecich. Podpisane porozumienie przewiduje ponadto współpracę firm w strategicznych dla bezpieczeństwa Polski sektorach.

Wśród wymienionych obszarów partnerskich znalazły się programy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (przede wszystkim program obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu „Wisła”), modernizacja marynarki wojennej i wojsk lądowych, prace nad specjalistycznymi modułami symulatorów i trenażerów, możliwość rozwoju i modernizacji amerykańskich samolotów typu F-16, czy kwestie związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni.

Zgodnie z postulowanymi kierunkami działań planowane jest także utworzenie w Polsce centrów certyfikacji. PGZ S.A. i Raytheon zobowiązały się do rozwijania stałej współpracy i poszukiwania nowych płaszczyzn wymiany doświadczeń.

– Raytheon zaangażuje się w modernizację bazy polskiego przemysłu obronnego poprzez partnerstwo w zakresie podziału prac dla programu „Wisła” i nie tylko – powiedział Dan Crowley, Prezes Raytheon Integrated Defense Systems. – Jest to trzydziesty list intencyjny podpisany przez nas z polskim przemysłem, a zarazem ważny kamień milowy w, jak się spodziewamy, długofalowej relacji z PGZ.

– Dzisiejsze wydarzenie i podpisany list intencyjny traktuję jako zapowiedź dobrej i owocnej współpracy Raytheon i PGZ, także w ramach offsetu w związku z programem „Wisła”. Dla PGZ to szansa na zdobycie nowych kompetencji i rozbudowanie oferty o innowacyjne produkty – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGZ S.A.

Źródło: PGZ S.A.