AlertWszystko

Piaski roponośne przynoszą straty do 15 dolarów na baryłce

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Gazeta Financial Times donosi, że ze względu na spadek wartości baryłki ropy naftowej, wydobycie tego surowca z piasków roponośnych w Kanadzie przestało się opłacać.

Kanadyjskie Stowarzyszenie Producentów Naftowych przewiduje, że przemysł zainwestuje 42 mld dolarów kanadyjskich w 2016 roku. To o 13 procent mniej, niż w zeszłym roku i 48 procent mniej, niż w 2014 roku. To największy spadek inwestycji w sektorze naftowym na świecie, który średnio wyniósł wg Wood Mackenzie około 40 procent w latach 2014-2016.

Inwestycje w ropę konwencjonalną w Kanadzie mają spaść o 55 procent w latach 2014-2016 – twierdzi ośrodek The Capp. W tym okresie spadek inwestycji w ropę z piasków ma wynieść 38 procent.

Co najmniej 17 projektów zostało zamrożonych lub odwołanych. Mimo to wydobycie ropy w Kanadzie ma rosnąć z 4,28 mln baryłek dziennie w 2014 roku do 4,49 mln w 2016 roku. Aby jednak wydobycie nie przynosiło strat, cena ropy Brent musi wynosić co najmniej 80 dolarów.

Póki co Kanadyjczycy sprzedają swą ropę z poważną zniżką, aby mogła konkurować z europejską mieszanką. W poniedziałek 25 stycznia ropa z piasków roponośnych kosztowała 17,22 dolary za baryłkę. Z wyliczeń cytowanych przez Financial Times wynika, że niektórzy eksporterzy tracili 15 dolarów na baryłce.

Kanadyjscy inwestorzy nie mogą jednak po prostu zatrzymać prac. W okresie zimowym wiązałoby się to z ryzykiem zamarznięcia infrastruktury i pojawienia się dodatkowych kosztów naprawy. Firmy zamierzają jednak minimalizować wydobycie.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X