AlertEnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

PIE: Polska może być neutralna klimatycznie najwcześniej w 2056 roku

Elektrownia Kozienice. Fot. BiznesAlert

Polska, jedyny kraj Unii Europejskiej, który nie zabrał jeszcze głosu w kwestii zobowiązania się do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku, może ją osiągnąć najwcześniej w 2056 roku – wynika z badania Państwowego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Obliczenia i dekarbonizacja

Polska wytwarza ok. 75 procent energii elektrycznej ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Analitycy PIE podkreślają w przygotowanym raporcie, że Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2056 roku. Wynika to z obliczeń opartych na wskaźniku transformacji energetycznej Światowego Forum Ekonomicznego oraz zakładanych latach dekarbonizacji w innych krajach UE. W złym scenariuszu Polska może stać się neutralna klimatycznie w 2067 roku. Kraj planuje zmniejszyć udział węgla w produkcji energii do 56-60 procent w 2030 roku.

Metodologia

Najbardziej zaawansowana w transformacji energetycznej w kierunku zeroemisyjnym jest Szwecja. Klasyfikacja obejmuje 115 krajów ocenianych w ramach rankingu Światowego Forum Ekonomicznego (ang. WEF) Energy Transition Index, ETI 2019 (Wskaźnik Transformacji Energetyki). Najsłabszy wynik i 77. miejsce należy do Bułgarii. Polska wypada nieco lepiej, zajmując  75. miejsce.

– Mimo dużego zróżnicowania warunków, jedynie trzy kraje Unii deklarują osiągniecie przyjętego na Radzie UE w grudniu 2019 roku celu osiągnięcia osiągnięcia neutralności klimatycznej przed 2050 rokiem: Finlandia w 2035 roku, Austria w 2040 roku i Szwecja w 2045 roku. Polska jako jedyny kraj nie podała planowanej daty osiągnięcia dekarbonizacji. Opierając się na wartościach Wskaźnika Transformacji Energetyki i zakładanym roku dekarbonizacji w pozostałych krajach UE, w optymistycznym wariancie obliczeń, Polska mogłaby dojść do neutralności w 2056 roku, ale w scenariuszu negatywnym może to być nawet 2067 roku – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Czas na dekarbonizację”.

Biorąc pod uwagę wskaźniki rozwoju społecznego i ekonomicznego, kraje takie jak Bułgaria, Czechy czy Polska staną – zdaniem analityków PIE –  przed trudnym zadaniem, chcąc zrealizować cel neutralności klimatycznej. W rankingu Energy Transition Index (ETI) plasują się one odpowiednio na 77., 75. i 49. miejscu, co oznacza, że sektor energetyczny w tych państwach jest znacznie mniej zmodernizowany niż w przypadku np. państw skandynawskich. – Dzieje się tak głównie ze względu na duży udział paliw kopalnych w miksach energetycznych tych państw oraz ze względu na niską elastyczność ich systemów elektroenergetycznych i niestabilność warunków rozwoju biznesu w tym obszarze. Sześć państw UE, najlepiej wypadających w ramach wskaźnika ETI, to Szwecja, Finlandia, Dania, Austria, Francja oraz Niderlandy – czytamy.

Neutralność klimatyczna 2056-2067

Na podstawie danych z ETI oraz deklarowanego terminu osiągnięcia dekarbonizacji w krajach UE, analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego obliczyli, że w przypadku Polski osiągnięcie neutralności sektora energii powinno nastąpić w 2056 roku. Jednocześnie, opierając kalkulacje jedynie na wynikach wskaźnika ETI krajów, które opublikowały kompleksowe strategie dojścia do neutralności klimatycznej, eksperci szacują, że Polska mogłaby osiągnąć ją dopiero w 2067 roku.

Polski Instytut Ekonomiczny/Bartłomiej Sawicki

https://biznesalert.pl/szulecki-neutralnosc-klimatyczna-polska-polityka-droga-gornictwo-strajki-widmo-energetyka/

 


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X