Piechociński: Jak wzmocnić współpracę z Azerbejdżanem

3 kwietnia 2014, 10:20 Energetyka
Janusz Piechociński

Podczas spotkania azerskich dziennikarzy z ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim poruszono kwestię współpracy energetycznej między Azerbejdżanem i Polską.

– Jesteśmy świadomi wysiłków Azerbejdżanu na rzecz budowy gazociągu przez terytorium Turcji (Gazociąg Transanatolijski – TANAP – przyp. BiznesAlert.pl). W kontekście nowej polityki bezpieczeństwa dostaw Europa musi wziąć pod uwagę potencjał tego kraju – powiedział minister Piechociński. Jego zdaniem współpraca Unii z Azerami powinna wykraczać poza zakupy gazu i dotyczyć także budowy gazociągów.

TANAP wchodzi w skład sieci gazociągów mających połączyć kaspijskie złoża gazu ziemnego z rynkiem europejskim w ramach unijnej koncepcji Korytarza Południowego. Z Azerbejdżanu do Turcji doprowadzi go Gazociąg Południowokaukaski, do granic Grecji Gazociąg Transanatolijski i dalej, do Włoch Gazociąg Transadriatycki (TAP).

– Projekt Południowego Korytarza Gazowego zostanie zrealizowany zgodnie z planem. Co więcej, Azerbejdżan graniczy przecież z Turkmenistanem, dlatego UE i Baku powinny uwzględnić w swoich relacjach także ten kraj, który również posiada surowce energetyczne – mówił polityk.

Minister gospodarki dodał, że liczy na współpracę z Azerbejdżanem w ramach rafinacji produktów naftowych oraz transporcie azerskich towarów handlowych  przez terytorium Polski. Polacy chcą także sprzedawać Azerom więcej autobusów.