Piechociński: Polska jest aktywna w unijnej dyskusji o bezpieczeństwie energetycznym

18 kwietnia 2014, 10:26 Energetyka
Janusz Piechociński

– Na forum Unii Europejskiej Polska bardzo aktywnie uczestniczymy w dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego UE, w kontekście wydarzeń na Ukrainie – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński na konferencji poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu. Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Gospodarki 16 kwietnia 2014 r.

Wicepremier Piechociński poinformował o  dwóch spotkaniach w formie wideokonferencji przeprowadzonych wspólnie z przedstawicielami 18 krajów UE  oraz z komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem. Tematem rozmów były kwestie związane m.in. z listem prezydenta Rosji dotyczące sytuacji gospodarczej na Ukrainie. – W chwili obecnej Europa wspólnie wypracowuje stanowisko w tej sprawie, porusza on bowiem trudne zagadnienia, które muszą zostać dokładnie przedyskutowane. Propozycja odpowiedzi będzie konsultowana przez każdy kraj członkowski – dodał.

Wspomniał również o wizycie i spotkaniu z wicekanclerzem Niemiec we wtorek 15.04. – Nasi zachodni sąsiedzi również są zaniepokojeni sytuacją na Ukrainie. W opinii Ukraina powinna przedstawić Europie czytelną ofertę, która przewiduje rozwiązania m.in. w z zakresie energetyki w tym np. synchronizacji systemów energetycznych UE, Ukrainy i Mołdawii –podkreślił.

Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że sytuacja energetyczna Polski jest stabilna i stale monitorowana w ramach istniejących od lat mechanizmów.