– Kluczowymi elementami unii energetycznej powinny być działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa oraz dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z Marošem Šefčovičem, wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej. Rozmowa odbyła się 2 lutego 2015 r. w MG.
Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że polityka energetyczna UE musi wspierać rozwój gospodarczy, konkurencyjność przemysłu i unijnych rynków. – Budowa infrastruktury energetycznej, mechanizmy solidarnościowe na wypadek kryzysu dostaw oraz wykorzystanie siły przetargowej UE w negocjacjach z dostawcami to główne działania, które pozwolą na lepsze zabezpieczenie przed kryzysami dostaw surowców – powiedział.
Minister gospodarki podkreślił również, że Polska za kluczową uznaje rolę zasobów własnych UE w zmniejszaniu uzależnienia państw członkowskich od importu surowców. –Umożliwienie rozwoju źródeł własnych energii i surowców zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, pozwoli na właściwą dywersyfikację miksu energetycznego – zaznaczył.
Wiceprzewodniczący KE Maroš Šefčovič poinformował, że 25 lutego br. Komisja Europejska zaplanowała publikację komunikatu na temat unii energetycznej oraz planu działań. – Koncepcja będzie opierać się na pięciu filarach: bezpieczeństwo energetyczne, integracja narodowych rynków energetycznych, zmniejszenie zapotrzebowania na energię, dekarbonizacja oraz badania i rozwój – powiedział.
Źródło: Ministerstwo Gospodarki