EnergetykaGaz.Wszystko

Piechociński: UE potrzebuje mechanizmów kryzysowych

Bezpieczeństwo energetyczne Europy oraz bieżąca sytuacja na rynku wewnętrznym UE w kontekście kryzysu na Ukrainie to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego i usług Michelem Barnier. Spotkanie odbyło się 16 maja 2014 r. w MG.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że państwa Europy Środkowej, najbardziej zależne od dostaw surowców energetycznych z Rosji, powinny ze szczególną uwagą monitorować rozwój konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. – Polska jest gotowa na każdy scenariusz. Jednak niepewność w relacjach Ukraina – Rosja ma  konsekwencje nie tylko na rynku gazowym, lecz dotyczy także np. wymiany handlowej – podkreślił.

Dodał również, że szczególnie istotne jest wypracowanie na forum unijnym wspólnych mechanizmów działań w obliczu kryzysu. – Zdecydowane działania UE na rzecz ograniczenia zależności od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych, wzmocnienia mechanizmów solidarnościowych i siły przetargowej UE są adekwatną reakcją na rozwój sytuacji na Ukrainie – powiedział.

Wicepremier odniósł się też do przedstawionej przez Polskę w kwietniu br. koncepcji utworzenia unii energetycznej. – Zaproponowane w niej postulaty należy ująć również w długofalowej perspektywie, wzmacnianej doświadczeniem płynącym z codziennych relacji – podkreślił.

Komisarz Barnier zwrócił z kolei uwagę, iż obecnie zagadnienia unii energetycznej Europy można rozpatrywać z perspektywy gospodarczej, politycznej, technicznej i społecznej. – Priorytetem dla następnej Komisji Europejskiej (od jesieni br.) będzie budowanie wspólnej polityki energetycznej z uwzględnieniem wszystkich tych aspektów – stwierdził.

Jak podkreślił szef resortu gospodarki, Europa bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje reform służących pobudzeniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu miejsc pracy. – Wspieramy kierunki działań na rzecz umocnienia jednolitego rynku, zwłaszcza w obszarach o największym potencjale wzrostu, a więc na rynkach usług, energii, transportu oraz na rynku cyfrowym – powiedział. Jednocześnie, zdaniem wicepremiera, wprowadzanie nowych regulacji powinno być poprzedzone dogłębną analizą ich wpływu na gospodarkę i konkurencyjność w poszczególnych państwach członkowskich.

Tematem rozmów w MG była również transparentność negocjacji pomiędzy UE a USA w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowego i Inwestycyjnego (TTIP). Poruszono także kwestię duńskiego Rejestru Zagranicznych Usługodawców.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X