Pierwsze sankcje spadają na Gazprom i Rosnieft, ale OPEC+ nie reaguje na rekordową cenę ropy

3 marca 2022, 06:00 Alert

Pierwsze sankcje uderzają w Gazprom i Rosnieft a cena ropy dalej rośnie. Potęgi OPEC+ nie idą za Międzynarodową Agencją Energii i nie ślą na rynek więcej baryłek, niż planowały przed atakiem Rosji na Ukrainę.

Giełda. Fot. Freepik
Giełda. Fot. Freepik

Kanada wprowadziła nowe sankcje uderzające w 10 pracowników rosyjskich firm Gazprom i Rosnieft, których dane nie zostały dotąd ujawnione. Ma to być forma dodatkowej presji w obliczu ataku Rosji na Ukrainę. Kanada gości znaczą diasporę ukraińską.

Wcześniej Kanadyjczycy wprowadzili zakaz importu ropy rosyjskiej, sankcje na rosyjski sektor bankowy oraz personalne, między innymi na dyktatora rosyjskiego Władimira Putina.

Cena mieszanki ropy WTI wynosi już ponad 114 dolarów a Brent ponad 117 dolarów ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie. Kraje Międzynarodowej Agencji Energii mają wypuścić na rynek 60 mld baryłek ropy, czyli odpowiednik dwóch mln baryłek dziennie przez miesiąc. Potęgi porozumienia naftowego OPEC+ nie zdecydowały się na dodatkowe zwiększenie podaży i utrzymały wzrost wydobycia o zaplanowane 400 tysięcy baryłek dziennie w marcu pomimo licznych apeli o większą podaż.

Wojciech Jakóbik