Pilitowski: Indeksacja cen z aukcji OZE zmniejszy ryzyko dla inwestorów

29 listopada 2013, 11:44 Energetyka
Janusz Pilitowski

Według Janusza Pilitowskiego, dyrektora Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki, należy przyjrzeć się możliwości indeksacji cen w ramach systemu aukcyjnego dla Odnawialnych Źródeł Energii.

Jak informuje portal Rynek Energii Odnawialnej Ministerstwo Gospodarki bierze pod uwagę wpisanie do projektu ustawy o OZE waloryzacji cen uzyskanych na aukcjach OZE, co wynika z wypowiedzi Pilitowskiego, cytowanego przez REO.

– Warto rozważyć potrzebę indeksowania ceny z aukcji.  Mam nadzieję, że w uwagach nadesłanych przez organizacje branżowe [podczas konsultacji społecznych – przyp. REO] znajdą się udokumentowane zestawienia liczbowe świadczące o tym, że w wyniku indeksacji cen aukcyjnych nastąpi optymalizacja kosztów tego systemu – powiedział Janusz Pilitowski podczas XVI Forum Energetyki Wiatrowej.

– Myślę, że do rozważenia jest szereg możliwych indeksów, również takich, które charakteryzują się spadkiem cen. A więc należy brać pod uwagę ryzyko obniżenia ceny aukcyjnej w stosunku do pierwotnej wysokości – dodał.

Indeksy zwiększyłyby pewność inwestorów, którzy przy wprowadzeniu systemu aukcyjnego bez indeksacji braliby na siebie całe ryzyko wzrostu ceny energii elektrycznej po wygranej aukcji.

Źródło: REO.pl