Sport to zdrowie, ale nie dla planety. Piłkarze wywołują niebotyczne emisje CO2

26 listopada 2019, 15:45 Alert

Okazuje się, że piłka nożna to sport nie tylko głęboko skorumpowany skompromitowany politycznie, ale też bardzo niezdrowy dla klimatu. Według naukowca zajmującego się zmianami klimatu podróże lotnicze 20 piłkarzy nominowanych do Złotej Piłki w 2019 roku było odpowiedzialnych za wytworzenie 505 ton emisji dwutlenku węgla w tym roku.

Piłkarze popularnej 'Barcy'. Fot.: FC Barcelona
Piłkarze popularnej 'Barcy'. Fot.: FC Barcelona

Ile emisji CO2 wywołują piłkarze?

Andrew Welfle z Uniwersytetu w Manchesterze powiedział, że menadżerowie i zespoły piłkarskie muszą walczyć ze zmianami klimatu, ograniczając podróże lotnicze i znajdując alternatywne metody dla osób często korzystających z tego środka transportu w celu zmniejszenia emisji CO2.

Piłkarze spoza Europy podróżujący daleko na mecze reprezentacji wylatali najwięcej, z Brazylijczykiem Marquinhosem (110 787 km) i Roberto Firmino (97 907 km) oraz Son Heung-minem z Korei Południowej (88 289 km) w pierwszej trójce. Sam Marquinhos z Paris St Germain odpowiadał za 53,5 ton emisji CO2, a Lionel Messi z Barcelony i Virgil Van Dijk z Liverpoolu odpowiadali odpowiednio za 20,9 ton i 16,5 ton.

– To, że drużyny piłkarskie regularnie podróżują na duże mecze, oprócz posiadania międzynarodowej kadry i menedżerów, którzy też często latają, jest receptą na znaczny ślad węglowy – powiedział Welfle. Dodał, że globalne ciało piłkarskie FIFA, angielska Premier League i poszczególne kluby powinny podjąć działania, by ograniczyć swój ślad węglowy.

Reuters/FootbalPredictions.net/Michał Perzyński

Perzyński: Finał Ligi Mistrzów pod znakiem Gazpromu