Wymiana doświadczeń w zakresie kształtowania polityki energetycznej państwa oraz zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami z obszaru energii to główne cele wyjazdu podsekretarza stanu w ME Andrzeja Piotrowskiego do Szwecji. W ramach zorganizowanej w dniach 29 – 31 maja 2016 r. wizyty studyjnej delegacja ME odwiedziła m.in. miejscowości Malmoe, Lund i Landskrona.
Delegacja w skład której wchodzili m.in. przedstawiciele nauki i polskich przedsiębiorców a także ambasador RP w Szwecji miała okazję zapoznać się z innowacyjnym rozwiązaniami z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.
Wiceminister Piotrowski podkreślił, że jednym z priorytetów ME jest opracowanie nowej koncepcji wykorzystania technologii OZE, która będzie m.in sprzyjać promowaniu przedsiębiorczego i społecznego podejścia w lokalnych grupach ludności. –Szwedzkie doświadczenia w tym zakresie stanowią dla nas istotny punkt odniesienia – powiedział.
Wiceszef resortu energii zaznaczył także, że podjęty podczas wizyty dialog ze szwedzką centralną i regionalną administracją oraz Klastrem Czystych Technologii SBHub, posłuży jako jedno ze źródeł inspiracji w rozwoju koncepcji budowy w Polsce Klastrów Energetycznych i zrównoważonych energetycznie stref. – Klastry energetyczne, które poprzez połączenie działań z kilku obszarów gospodarki mogą zapewniać zrównoważoną gospodarkę zasobami OZE oraz lokalną samowystarczalność energetyczną, są wyjściem naprzeciw wyzwaniom stojącym przed polską energetyką – ocenił.
Wiceminister Piotrowski podkreślił również że w tym kontekście interesujące są doświadczenia Szwecji w zapewnieniu samowystarczalności energetycznej. – Bardzo istotną rolę w tym procesie odgrywa wykorzystanie miejscowych odpadów komunalnych, zarówno organicznych jako substratu dla biogazowni jak i tej reszty, której nie można ponownie przetworzyć w procesie produkcyjnym i może zostać spalona dla uzyskania ciepła i energii elektrycznej – powiedział. Zaznaczył, że jest to możliwe w wyniku efektywnej współpracy samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców. – Ponadto wykorzystanie odpadów przez szwedzkie przedsiębiorstwa nie jest uciążliwe dla okolicznych mieszkańców, bo dzięki użyciu nowoczesnych technologii jest przyjazne dla środowiska – ocenił.
Źródło: Ministerstwo Energii