Piotrowski: Polska chce rozwijać technologię reaktorów wysokotemperaturowych

30 stycznia 2017, 14:03 Atom
piotrowski1
Konferencja poświęcona energetyce jądrowej. fot. Ministerstwo Energii

Polska chce rozwijać technologię HTR-ów, czyli reaktorów wysokotemperaturowych, to idealne rozwiązanie dla przemysłu ciężkiego, który potrzebuje ciepła – zapowiedział w poniedziałek wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski.

– Wspólnie z Brytyjczykami i być może Japończykami chcielibyśmy postawić doświadczalny HTR koło (Narodowego Centrum Badań Jądrowych – PAP) w Świerku – powiedział Piotrowski. Jak dodał, po dwóch, trzech latach doświadczeń i badań, można będzie przejść do przygotowania projektu pilotażowego.

W resorcie energii jest zespół ds. reaktorów typu HTR (High Temperature Reactors). Dzięki ich zastosowaniu można zmniejszyć zależności od importu gazu i ropy, zmniejszyć produkcję CO2, pozyskać nowe technologie i zwiększyć poziom technologiczny polskich dostawców podzespołów, eksport tych podzespołów, oraz helu do HTR w innych krajach.

Jak powiedział Piotrowski, „za kilka miesięcy” grupa, która pracuje nad możliwością wdrożenia projektu będzie „mieć bardzo konkretne zalecenia”.

– Mamy bardzo dużo przemysłu ciężkiego, który potrzebuje ciepła. Tego typu reaktory są idealnym rozwiązaniem – powiedział wiceszef resortu energii.

Reaktorami wysokotemperaturowymi HTR określa się reaktory chłodzone gazem z moderatorem grafitowym, osiągające temperatury gazu na wyjściu z rdzenia powyżej 700°C. W HTR stosuje się wzbogacony uran jako paliwo, a hel – jako czynnik chłodzący. Możliwość osiągnięcia wysokich temperatur chłodziwa (do 1000°C) w wyniku specjalnej konstrukcji rdzenia i paliwa oraz zastosowanie żaroodpornych materiałów pozwala nie tylko na użycie reaktora HTR w elektrowniach do produkcji energii elektrycznej z wysoką sprawnością, ale przede wszystkim jako źródła ciepła dla przemysłu.

Na świecie istnieje kilkanaście badawczych i przemysłowych reaktorów HTR. Reaktor HTR powinien powstać przy zakładach chemicznych i zasilać je bezpośrednio w energię elektryczną i ciepło procesowe. Największymi konsumentami ciepła są rafinerie i inne zakłady chemiczne.

Polska Agencja Prasowa