PKN Orlen uruchomił dostawy gazu na Ukrainę

31 sierpnia 2017, 13:00 Alert
Orlen Upstream
fot. Orlen Upstream

Jak informują ukraińskie media, kolejna spółka energetyczna z Polski rozpoczęła dostawy gazu ziemnego na Ukrainę.

PKN Orlen, oprócz produktów naftowych rozpoczął w sierpniu dostawy gazu na Ukrainę – poinformował ukraiński portal EnKorr, powołując się na badanie grupy konsultingowej A-95.

Gaz jest przesyłany przez stację pomiarową w Hermanowicach na polskiej granicy. Według wstępnych danych w pierwszej połowie sierpnia PKN Orlen dostarczył nad Dniepr do 6 mln m sześc. Odbiorcą surowca jest spółka SOCAR Ukraine.

Ponadto płocki koncern dostarcza na Ukrainę ok. 360 tys. ton benzyny oraz oleju napędowego (10,5 proc. importowanego przez ten kraj wolumenu).

Do sprawy odniosła się polska spółka.

– PKN ORLEN będąc aktywnym uczestnikiem rynku gazu, w tym jako sprzedawca, na bieżąco monitoruje otoczenie biznesowe w poszukiwaniu potencjalnych okazji sprzedażowych. Jedną z nich jest kierunek ukraiński, gdzie dokonaliśmy pierwszych transakcji. Nie ujawniamy szczegółów handlowych – poinformowało w rozmowie z BiznesAlert.pl biuro prasowe koncernu.

Konkurencja dla PGNiG?

Przedstawiciele PGNiG wielokrotnie informowali, że spółka jest zainteresowana dostawami gazu nad Dniepr. Warto wspomnieć, że PGNiG znalazło się na opublikowanej przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju liście dostawców gazu, którzy przeszli wstępną kwalifikację oraz otrzymali prawo do udziału w przetargach na zakup gazu przez Naftogaz w latach 2017-2018.

Obecnie możliwości dostaw błękitnego paliwa na Ukrainę są dość skromne i wynoszą zaledwie 1,5 mld m sześc. rocznie. Sposobem na zwiększenie dostaw nad Dniepr jest rozbudowa dotychczasowego połączenia gazowego Polska-Ukraina.

Tymczasem zgodnie z porozumieniami podpisanymi przez Gaz-Systemem i Ukrtransgaz budowa nowego, liczącego blisko 100 km Gazociągu Polska-Ukraina ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Dzięki rozbudowie istniejącego i budowie nowego połączenia oraz realizacji projektu Korytarza Norweskiego wkrótce, oprócz dostaw LNG przez terminal w Świnoujściu, paliwo z Norwegii może trafiać również nad Dniepr, zwiększając poziom niezależności naszych wschodnich sąsiadów od dostaw rosyjskiego gazu.

EnKorr/Piotr Stępiński

AKTUALIZACJA: 31.08.2017 godz. 14:22 [dodano wypowiedź biura prasowego PKN Orlen]