Orlen chce produkować polietylen

15 września 2022, 14:15 Alert

PKN Orlen planuje poszerzyć ofertę petrochemicznych produktów o żywice polietylenu niskiej gęstości (LDPE). Koncern analizuje możliwość budowy odpowiedniej instalacji w zakładzie w Płocku.

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura
PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Polietylen może mieć przyszłość w Polsce

Polietylen LDPE to produkt, na który zapotrzebowanie konsekwentnie rośnie – informuje PKN Orlen. Polska jest największym konsumentem tego produktu w Europie Środkowej, a w 2025 roku będzie odpowiadać już za blisko 35 procent regionalnego popytu. Według szacunków rynek ten ma się dynamicznie rozwijać w przyszłości. LDPE ma szerokie zastosowanie w produkcji folii, worków, kanistrów oraz opakowań do żywności.

Orlen nie traci okazji i planuje produkcję

PKN Orlen planuje poszerzyć ofertę swoich petrochemicznych produktów właśnie o LDPE. Obecnie analizowana jest możliwość budowy odpowiedniej instalacji do wytwarzania polietylenu niskiej gęstości w swoim płockim zakładzie. Na obecnym etapie projektu koncern podpisał umowę na licencję i projekt bazowy ze światowym liderem technologii polimerowych – spółką LyondellBasell. Ponadto Orlen przejął w tym roku  część aktywów związanej z produkcją i sprzedażą LDPE od spółki Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem. 

PKN Orlen/Szymon Borowski

PKN Orlen inwestuje w kolejne stacje tankowania wodoru