Platforma Obywatelska domaga się stanowiska rządu i posiedzenia komisji w sprawie raportu IPCC

17 sierpnia 2021, 06:00 Alert

Gabriela Lenartowicz oraz Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej zaapelowali do premiera RP o zajęcie stanowiska w sprawie raportu IPCC o zmianach klimatu. Domagają się stanowiska rządu w tej sprawie oraz specjalnego posiedzenia komisji do spraw energii i skarbu państwa.

Gabriela Lenartowicz i Andrzej Halicki. Fot. YouTube
Gabriela Lenartowicz i Andrzej Halicki. Fot. YouTube

– Mamy konferencję w środku najgorętszego lata ostatnich lat. Niektórzy twierdzą, że w historii pomiarów nie było takiego lipca – powiedział Halicki. – Już dziś musimy decydować jak przeciwdziałać temu procesowi. To nie tylko działania krajowe, ale globalne i europejskie. Komisja Europejska forsuje taką politykę. Jej ważny element dotyczy obszarów wodnych i leśnych – wyliczał w kontekście strategii bioróżnorodności.

Krytykował rząd za ustawę o wycince lasu pod fabrykę samochodów elektrycznych Izera. – Proszę się nie zdziwić, jeśli następny komunikat Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie dotyczył na przykład takich ustaw – ocenił Andrzej Halicki.

Zdaniem posła wsparcie bioróżnorodności z Unii Europejskiej sięgnie 22 mld euro. Kolejne 13 mld euro wsparcia transformacji energetycznej może trafić do Polski, ale to wszystko pod warunkiem wsparcia unijnych celów klimatycznych.

– To lato jest gorące klimatycznie, ale także politycznie – oceniła Gabriela Lenartowicz. Jej zdaniem nie można zwlekać z realizacją polityki klimatycznej. – Czerwonym alarmem był ostatnio opublikowany i omówiony nowy raport Międzyrządowego Zespołu do Zmian Klimatu ONZ (IPCC) – dodała. Wynika z niego, że działalność ludzka związana z paliwami kopalnymi zmienia klimat, a część zmian jest niemożliwa do cofnięcia. Gabriela Lenartowicz przypomniała, że wszelkie elektrownie węglowe krajów OECD wśród których znajduje się Polska powinny według autorów raportu zostać wycofane z użytku do 2030 roku.

– Działania rządu idą w poprzek części Europejskiego Zielonego Ładu. Ten rząd spala lasy w elektrowniach i prowadzi wycinkę na masową skalę z myślą o rzekomych inwestycjach. W całej Polsce trwa masowa wycinka lasów – wyliczała Lenartowicz. – Z klimatu mamy tylko słowo w nazwie ministerstwa. Nie mamy żadnej polityki klimatycznej, a minister Michał Kurtyka nie jest od lat widziany w Polsce, a zwłaszcza w Sejmie na komisjach.

– Wszystkie znaczące rządy zajęły stanowisko w sprawie pilnej potrzeby ratowania ludzkości – powiedziała poseł Lenartowicz. – Nie ma stanowiska rządu ani ministra klimatu. Dopiero na wyzwanie między innymi Gazety Wyborczej wydał lakoniczny komunikat.

– Wszyscy posłowie opozycji, którzy zasiadają w komisji energii i klimatu złożyli wspólny wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia komisji, na którym powinno zostać przedstawione stanowisko rządu w tej niecierpiącej zwłoki sprawie – oceniła. – Brak polityki klimatycznej będzie skutkował zapaścią gospodarki nie tylko przez brak subwencji, ale dlatego, że ta polityka jest teraz kołem zamachowym gospodarki a nie kulą u nogi.

Wojciech Jakóbik

Sawicki: Tracimy kontrolę nad globalnym piekarnikiem. Kończy się skala na termometrze