Połączenie gazowe między Finlandią a Estonią blisko ukończenia

6 sierpnia 2019, 11:15 Alert
South Stream offshore

Budowa podmorskiego odcinka gazociągu łączącego Estonię i Finlandię została zakończona – Balticconnector. Podmorski odcinek został ukończony jako pierwszy z pięciu elementów tego projektu.

Dwukierunkowy rurociąg podmorski o długości około 77 km biegnie z fińskiej miejscowości Inkoo do estońskiej miejscowości Paldiski, około 50 km na zachód od Tallina. Na etapie planowania rurociągu zostały uwzględnione czynniki środowiskowe, formacja dna morskiego, trasy statków i inne elementy infrastruktury. Zostały przeprowadzone próby ciśnieniowe rurociągu podmorskiego, proces opróżnienia i osuszenia rury, aby umożliwić przesył gazu. Planowany okres użytkowania rurociągu wynosi 50 lat.

– Zakończenie prac nad rurociągiem na morzu zgodnie z harmonogramem jest doskonałym przykładem dobrej współpracy między wszystkimi stronami. Chciałbym szczególnie podziękować za współpracę sąsiadom mieszkającym w pobliżu miejsca pracy – mówi Tom Främling, dyrektor projektu. Gazociąg Balticconnector ma zostać oddany do użytku do końca 2019 roku.

Balticconnector. Fot. Balticconnector.fi

Balticconnector. Fot. Balticconnector.fi

Po ukończeniu, Balticconnector połączy infrastrukturę gazową Finlandii i Estonii, umożliwi w praktyce otwarcie rynków gazu w tych krajach, a także będzie jednym z elementów gazowego pierścienia wokół Bałtyku. Dzięki połączeniu Polski z Litwą, Litwy z Estonią poprzez Łotwę i dalej Estonii z Finlandią umożliwi stworzenie bałtyckiego rynku gazu.

Worldpipelines/Bartłomiej Sawicki