AlertEnergetykaOZE

Polenergia czeka z offshore na regulacje

Fot. Pixabay.

Polenergia publikuje wyniki z pierwszego półrocza 2019 roku. Informuje, że czeka z realizacją projektów morskich farm wiatrowych z Equinorem na stosowne regulacje.

Polenergia S.A. („Polenergia”) największa polska prywatna, pionowo zintegrowana grupa energetyczna przedstawiła skonsolidowany raport za I półrocze 2019 roku. Przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom ponad 1 304 mln PLN, skorygowana EBITDA blisko 128 mln PLN, a skorygowany zysk netto ponad 51 mln PLN.

Drugi kwartał tego roku przyniósł stabilizację cen zielonych certyfikatów na poziomie 130 PLN/MWh.

Jednocześnie ceny energii elektrycznej na rynku terminowym po spadku w pierwszym kwartale do 260 PLN/MWh, ponownie wzrosły powyżej 280 PLN/MWh. Podpisanie przez Ministra Energii w lipcu tego roku rozporządzeń do ustawy o cenach kończy proces zmian legislacyjnych ustawy „zamrażającej ceny energii”. To może spowodować poprawę płynności na rynkach terminowych. Natomiast uchwalona na przełomie lipca i sierpnia nowelizacja ustawy o OZE, ma umożliwić przeprowadzenie jeszcze w 2019 roku kolejnej aukcji OZE.

Z tego względu Polenergia kontynuuje prace w celu doprowadzenia do budowy portfela projektów fam wiatrowych o mocy 199 MW w oparciu o przychody z rynku energii lub kontrakty długoterminowe i nie wyklucza udziału w tegorocznej aukcji dla farm wiatrowych. Równocześnie trwa budowa               8 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 8 MW, które wygrały ubiegłoroczną aukcję i uzyskały prawo do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do ceny zaoferowanej w toku aukcji za wyprodukowaną energię elektryczną przez 15 lat. Grupa przygotowuje do udziału w oczekiwanych w 2019 roku aukcjach projekty elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 12 MW, a także prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące finansowania projektów o łącznej mocy 20 MW. Kolejne projekty o mocy 30 MW znajdują się we wczesnej fazie rozwoju.

Strategicznym projektem Polenergii realizowanym wspólnie z norweskim Equinor jest budowa pierwszych w Polsce morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Rozwijane projekty offshore Grupy uzyskały warunki przyłączeniowe o łącznej mocy do 3 000 MW, jednak termin ich budowy uzależniony jest od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego.

Polenergia/Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X