Polenergia zamieni część projektów wiatrowych na PV

10 sierpnia 2018, 08:15 Alert

W przypadku części planowanych do budowy projektów farm wiatrowych będących we wcześniejszej fazie rozwoju Polenergia podjęła decyzja o realizacji w to miejsce projektów fotowoltaicznych.

Decyzja Polenergii dotyczy projektów wiatrowych o łącznej mocy 26 MW. W ich miejsce, w oparciu o istniejące warunki przyłączenia oraz umowy dzierżawy, mają powstać elektrownie fotowoltaiczne. Polenergia zapowiada, że prace rozwojowe dla tych projektów będą kontynuowane w 2018 i 2019 roku. Łączna moc wszystkich projektów fotowoltaicznych przygotowywanych przez grupę do aukcji wynosi 40 MW.

Jednocześnie spółka deklaruje, że kontynuuje prace nad rozwojem w obszarze energetyki wiatrowej. Nowe projekty farm wiatrowych o łącznej mocy 185 MW, które posiadają pozwolenie na budowę, mają wziąć udział w aukcji oczekiwanej w ostatni kwartale 2018 roku.

Polenergia przygotowuje także do realizacji projekt budowy i eksploatacji elektrowni biomasowej o mocy 31 MW, przyłączonej do sieci energetycznej. W drugim kwartale 2018 roku spółka uzyskała decyzja URE o dopuszczeniu do aukcji (prekwalifikacja) oraz Pozwolenie Zintegrowane. Polenergia w przypadku tego projektu bierze pod uwagę możliwość pozyskania inwestora zainteresowanego zakupem tego projektu przed aukcją lub po wygranej aukcji.

Spółka podkreśla, że jej strategiczną inwestycją jest budowy dwóch morskich farmy wiatrowych Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III o łącznej mocy do 1200 MW. Jednak zastrzega jednocześnie, że termin budowy farm uzależniony jest od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego. Polenergia informuje również, że analizuje możliwości wznowienia prac przygotowawczych związanych z projektem Polenergia Bałtyk I o mocy przekraczającej 1500 MW.

CIRE.PL