AlertEnergetykaInfrastrukturaInnowacjeOZEŚrodowisko

Politechnika Gdańska i PGE wykształcą kadry polskiego offshore

Gdańsk, Długi Targ. Źródło: Wikicommons

Gdańsk, Długi Targ. Źródło: Wikicommons

Politechnika Gdańska otwiera kierunki energetyczne we współpracy z PGE Baltica. Studenci będą mogli zdobywać wiedzę z zakresu branży offshore.

Polska Grupa Energetyczna razem z Politechniką Gdańską tworzą kierunki dla przyszłych specjalistów branży offshore. Na początku grudnia 2022 roku dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, oraz prezes zarządu PGE Baltica Dariusz Lociński podpisali umowę o realizacji studiów.

– Współpraca z PGE Baltica tak prężnie rozwijającej się dziedzinie jest niezwykle istotna. Uruchomienie kolejnej edycji studiów na tym kierunku związane jest bezpośrednio z oczekiwanym w najbliższych latach intensywnym rozwojem rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku przewidziano realizację morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW, co czyni z Polski potencjalnego lidera branży w Europie – powiedział prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Politechnika Gdańska i PGE proponują studia podyplomowe oraz projekty badawczo-rozwojowe. Trwają również prace nad specjalnością projektowania i budowy morskich systemów energetycznych na studiach magisterskich.

– Wchodzimy w kolejny rok współpracy z jedną z najlepszych uczelni technicznych w kraju. Tym samym umacniamy budowany przez nas ekosystem współpracy nauki z rozwijającym się sektorem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Skorzystanie z potencjału rodzimej myśli naukowej, a jednocześnie z zasobów dydaktycznych polskich uczelni, pozwoli nam realizować innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe i kształcić specjalistyczne kadry. Wspólnie budujemy polski offshore – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

Morska energetyka wiatrowa jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Polska Grupa Energetyczna/Maria Andrzejewska

Baltic Power ogłosił przetarg na inżyniera kontraktu przy budowie morskiej farmy wiatrowej


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X