Polityka Kremla osłabia Rosatom w Europie

27 czerwca 2016, 09:30 Alert
Elektrownia atomowa w Paks
Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Chociaż rosyjski Rosatom podpisuje kolejne kontrakty na budowę reaktorów jądrowych na całym świecie, polityka zagraniczna Rosji szkodzi jego wizerunkowi i utrudnia działalność w Europie.

Portfolio Rosatomu jest obecnie warte 100 mld dolarów. W Europie upadają kolejne pomysły zaangażowania spółki w projekty, ze względu na coraz gorsze relacje Unii Europejskiej z Rosją po nielegalnej aneksji Krymu.

Pogorszone relacje z Turcją spowodowały, że zawieszono projekt Akkuyu. Ze względu na brak chętnych do finansowania upadł projekt Belen w Bułgarii. Przez niechęć krajów Unii Europejskiej do kupowania energii jądrowej z Kaliningradu upadł tamtejszy projekt Rosatomu. Czesi anulowali przetarg na rozbudowę elektrowni w Temelinie.

Projekt europejski, który postępuje, to węgierska elektrownia jądrowa w Paks. Komisja Europejska interweniowała, aby dostosować porozumienie między Budapesztem a Rosatomem do standardów europejskich. Kolejne przedsięwzięcie to udział Rosatomu w konsorcjum Fennovoima, które ma zbudować reaktor na półwyspie Hankivi.

Problemem dla Rosatomu jest rosnąca konkurencja ze strony amerykańsko-japońskiego Westinghouse oraz chińskiego CGN, które zamierzają zwiększać udziały na rynku europejskim i są traktowane bardziej przychylnie. Amerykanie modernizują reaktory na Ukrainie, a Chińczycy wspierają brytyjski projekt Hinkley Point.

Bez zdjęcia odium narzędzia polityki zagranicznej Kremla Rosatomowi będzie coraz trudniej konkurować o rynek europejski.