AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZERopa

Polska zaapeluje o więcej unijnych pieniędzy na transformację energetyczną

Żarówka. Fot. Pixabay

Żarówka. Fot. Pixabay

Polska będzie wnioskować o dodatkowe środki na transformację energetyczną kraju. Powodem jest koronawirus, który zagraża gospodarkom państw członkowskich Unii Europejskiej – informuje Polska Agencja Prasowa.

Stanowisko negocjacyjne i trudności

Polska Agencja Prasowa dotarła do stanowiska negocjacyjnego, które Polska przedstawi we wtorek na nieformalnej radzie UE.

Przedłużający się kryzys gospodarczy może przyczynić się do osłabienia bezpieczeństwa energetycznego państw członkowskich. Stan pandemii powoduje trudności w funkcjonowaniu głównych dostawców energii i spowolnienie tempa przechodzenia na “czystą” energię. Ograniczane są środki na inwestycje w odnawialne źródła energii – podaje PAP.

Polska zwraca uwagę, że kryzys gospodarczy będzie miał negatywny wpływ na inwestycje energetyczne. Chodzi m.in. o budowę międzynarodowych korytarzy energetycznych.

W stanowisku podkreśla się też, że szczególnie narażone będą te regiony UE, które są najbardziej obciążone kosztami zielonej transformacji – zarówno tymi finansowymi, jak i społecznymi. To dotyczy przede wszystkim Polski, której energetyka nadal jest w zdecydowanej większości oparta na węglu i wiele miejsc pracy uzależnionych jest od sektora paliw kopalnych.

Według PAP, polski rząd będzie apelował, aby wspólnota wypracowała mechanizmy wsparcia finansowego dla sektora energetyki. Chodzi m.in. o zapewnienie dodatkowego finansowania lub gwarancji ze strony EBI i EBOiR-u na rozpoczęcie bądź ukończenie niezbędnych projektów energetycznych i wytwarzania energii w UE.

Polska proponuje złagodzenie zasad korzystania z już udzielonych dotacji i pożyczek za pośrednictwem różnych instrumentów UE. Mogłoby być to np. dopuszczenie do późniejszego rozliczenia inwestycji, czy większa elastyczność w wydawaniu takich środków.

Źródło Polskiej Agencji Prasowej podaje, że polski rząd szczególną uwagę będzie zwracać też na kwestię ochrony rynku energetycznego przed wrogimi przejęciami.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

El Ghamari: Ramadan pod znakiem kryzysu cen ropy i koronawirusa (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X