W ostatnim okresie Warszawa nawiązała z Rijadem współpracę energetyczną, która otwiera stała się płaszczyzną do zacieśniania relacji w innych branżach. 8 maja premier Morawiecki spotkał się z ministrem gospodarki i planowania Królestwa Arabii Saudyjskiej Faisalem bin Fadhilem Alibrahim, aby rozmawiać o zacieśnieniu współpracy gospodarczej.
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Ministrem Gospodarki i Planowania Królestwa Arabii Saudyjskiej Faisalem bin Fadhilem Alibrahim o zacieśnianiu współpracy między Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej pod względem politycznym, jak i gospodarczym. W ostatnim okresie Warszawa nawiązała z Rijadem współpracę energetyczną, która stała się płaszczyzną do zacieśniania relacji w innych branżach.
Ważnym elementem rozmowy była współpraca energetyczna, w sferze m.in. energii odnawialnej. Królestwo Arabii Saudyjskiej docenia rozwój gospodarczy Polski. Politycy poruszyli też temat wzajemnych inwestycji i wymiany handlowej.
Warto przypomnieć, że 25 lutego 2023 roku rosyjski Tatnieft odciął dostawy ropy naftowej polskiemu PKN Orlen, jednak dzięki temu Polacy mogli temu wypowiedzieć kontrakt i porzucić kierunek wschodni. Obecnie rośnie znaczenie Arabii odpowiadającej już za prawie połowę dostaw. – Umowa z Saudi Aramco zapewnia Grupie Orlen dostawy ropy naftowej w ilości wystarczającej, aby pokryć ok. 45 procent łącznego zapotrzebowania wszystkich rafinerii należących do Grupy. W ramach strategii dywersyfikacji PKN Orlen buduje swój portfel importowy w oparciu o dostawy ropy naftowej pochodzącej z rejonu Zatoki Perskiej, Morza Północnego, Morza Śródziemnego, Ameryki Północnej i Zachodniej Afryki – przekazał Orlen w komunikacie dla BiznesAlert.pl.
Kancelaria Premier / Jacek Perzyński
Polska bierze prawie połowę ropy z Arabii Saudyjskiej i nie ogląda się na Rosję