Polska ma 27 potencjalnych lokalizacji dużego atomu. Jeden konkret już jest, czas na kolejne

11 kwietnia 2023, 10:30 Alert

Polska wskazała 27 potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych, w tym te zalecane i jedną rezerwową. Wiemy, że pierwsze miejsce dużego atomu to Lubiatowo-Kopalino, gdzie amerykański Westinghouse postawi trzy reaktory AP1000. Kolejne lokalizacje czekają w gotowości.

Elektrownia Vogtle od Westinghouse. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia Vogtle od Westinghouse. Fot. Wikimedia Commons.

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, jako inwestor i przyszły operator, ubiega się o decyzję środowiskową dla lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu nad Bałtykiem. Badania tego miejsca, oraz alternatywnej lokalizacji Żarnowiec, trwały formalnie od 2013 roku, a w praktyce od 2017 roku, i pozwoliły na sporządzenie raportów środowiskowych dla obu tych miejsc i skierowania w marcu 2022 roku wniosku o decyzję środowiskową dla Lubiatowa-Kopalina, dla trzech reaktorów AP-1000 firmy Westinghouse. Spółka PEJ chce ją uzyskać w tym roku – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

To jedyna lokalizacja w Polsce, dla której trwają prace nad decyzją środowiskową. Do złożenia wniosku o nią wymagany był raport o oddziaływaniu na środowisko, w którym zostały przeanalizowane dwa warianty lokalizacji: Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino. Oba były wskazane i wymienione już w 2014 roku i zostały przeanalizowane w ramach podwariantów technicznych dotyczących sposobu chłodzenia elektrowni, czyli w otwartym obiegu chłodzenia wodą morską oraz z wykorzystaniem chłodni kominowych wykorzystujących wodę morską lub w wersji odsolonej.

Potencjalne lokalizacje dużego atomu

Lista 28 potencjalnych lokalizacji została opracowana już w 2010 roku przez ówczesne ministerstwo gospodarki, zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), które dotyczą każdego kraju wchodzącego w świat własnych elektrowni jądrowych.

Ostatecznie w spisie znalazło się 27 potencjalnych miejsc: Żarnowiec, jako miejsce nieukończonej budowy pierwszej elektrowni z programu jądrowego z lat 80., Warta-Klempicz jako miejsce pod drugą, oraz osiem lokalizacji rezerwowych z lat 80. Dokument rekomendował przeprowadzenie szczegółowych badań lokalizacyjnych w Żarnowcu, oraz w trzech innych miejscach: w Klempiczu, nad jeziorem Kopań, oraz w Nowym Mieście koło Płońska na Mazowszu – podaje PAP.

Późniejsza Prognoza Oddziaływania na Środowisko Programu Polskiej Energetyki Jądrowej wskazywała cztery lokalizacje zalecane: Żarnowiec, Kopań koło Darłowa, Klempicz i Nowe Miasto koło Płońska. Jako lokalizacje rezerwowe wskazano Lubiatowo-Kopalino i Choczewo nad Bałtykiem.

Na liście propozycji lokalizacji znalazły się też nadmorskie Gąski, osiem miejsc koło Szczecina, w tym pięć nad Odrą, Tczew, Chełmno, Nieszawa, Karolewo, Kozienice, Chotcza, Gościeradów i Połaniec nad Wisłą, Małkinia i Wyszków nad Bugiem, Bełchatów oraz Pątnów. W tej ostatniej lokalizacji budowę elektrowni planuje ZE PAK, PGE i KHNP. Z kolei według rządu, jeszcze w tym roku pojawi się krótka lista trzech lokalizacji dla drugiej elektrowni w ramach PPEJ – czytamy na stronie PAP.

Dodatkowo, według informacji BiznesAlert.pl, w kwietniu zostanie przedstawiona lista potencjalnych lokalizacji małych reaktorów jądrowych. Mówił o tym Dawid Jackiewicz, prezes Orlen Synthos Green Energy, czyli firmy, która w najbliższych latach chce postawić 78 jednostek w całej Polsce.

Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura

Jest jeszcze czas przed pogrzebem atomu w Niemczech. Apel MAE i protest z udziałem Polaków