Rząd nie spodziewa się opóźnienia dużego atomu na Pomorzu

28 lipca 2023, 06:30 Alert

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej nie spodziewa się opóźnień budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. – Na chwilę obecną nie widzę żadnych zagrożeń – dodała podczas konferencji dotyczącej ochrony infrastruktury krytycznej.

Polska elektrownia jądrowa w wizualizacji. Grafika Polskie Elektrownie Jądrowe.
Polska elektrownia jądrowa w wizualizacji. Grafika Polskie Elektrownie Jądrowe.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, podkreśla, że termin i bezpieczeństwo budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu nie są zagrożone.

– Na chwilę obecną wszystkie prace idą zgodnie z harmonogramem. Wszelkie procesy administracyjne są sukcesywnie domykane. Jednocześnie zamierzamy zainwestować blisko 5 mld zł na infrastrukturę towarzyszącą. Jest to bardzo ważne, gdyż skuteczność realizacji inwestycji dodatkowych będzie mieć wpływ na terminowe zakończenie budowy elektrowni. Na chwilę obecną nie widzę żadnych zagrożeń – odpowiedziała pełnomocnik na pytanie BiznesAlert.pl podczas konferencji z okazji podpisania umowy o współpracy Gaz-Systemu i Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

W ostatnich miesiącach zarówno Polska, jak i cała Europa, pracują nad wzmocnieniem ochrony na morzu i lądzie. W styczniu 2023 roku Unia Europejska i NATO uzgodniły powołanie wspólnej grupy zadaniowej, której celem jest podnoszenie odporności i bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.

Jędrzej Stachura

NATO i UE wspólnie ochronią infrastrukturę krytyczną