Niedługo ruszy budowa drogi do pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

18 sierpnia 2023, 14:00 Alert

Pomorze w przyszłości stanie się nowym centrum energetycznym Polski, jednak poprawa i rozbudowa infrastruktury będzie kluczowa przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej.

Polska elektrownia jądrowa na Pomorzu w wizualizacji Westinghouse. Fot. Westinghouse.
Polska elektrownia jądrowa na Pomorzu w wizualizacji Westinghouse. Fot. Westinghouse.

18 sierpnia w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) oraz Wiesławem Gębką, wójtem gminy Choczewo, w której znajduje się preferowana lokalizacja pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Podczas wydarzenia odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) a gminą Choczewo na dofinansowanie projektu drogi w regionie.

– Polska nigdy nie była tak blisko pozyskania energii z atomu. Inwestujemy w OZE, ale zeroemisyjność bez elektrowni jądrowych będzie niemożliwa. Współpracujemy z najlepszymi ekspertami i firmami, ale chcemy, żeby nasze plany były jak najbardziej korzystne dla społeczności lokalnych – mówi Mateusz Berger, prezes zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.

– Budowa pierwszego atomu na Pomorzu to wielki projekt, ale nie zapominamy o społecznościach lokalnych. Zdajemy sobie sprawę, że budowa atomu i offshoru to nie wszystko, dlatego teraz pracujemy, aby na jesień ogłosić program inwestycji infrastrukturalnych dla mieszkańców Pomorza. To stworzy nowe miejsca pracy. Współpraca z samorządami jest dla nas kluczowa, a nasz program pomoże zlikwidować niedogodności lokalnych społeczności – wskazuje Anna Łukaszewska–Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Nasz gmina będzie produkować 15 procent całego zapotrzebowania energetycznego całego kraju. My z gminy turystycznej przekształcimy się w gminę przemysłowo-energetyczną. Elektrownia stanie w pobliżu najładniejszej plaży w gminie, jednak zyska ona wiele atutów, jak porty i molo. Turystyka nie ucierpi na tej inwestycji. Szacujemy, że nasza gmina zyska 10 tys. nowych mieszkańców. Mam nadzieję, że nadal będziemy się rozwijać w dobrym kierunku – mówi Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo.

Należy wspomnieć, że 19 lipca rząd ogłosił program wsparcia dla inwestycji infrastrukturalnych w wysokości 1,03 mld zł na budowę dróg krajowych, 2,83 mld zł na budowę linii kolejowych oraz ponad 907 mln na rozwój i budowę obiektów hydrotechnicznych.

PEJ, Westinghouse i Bechtel chcą budować trzy reaktory AP1000 z pierwszym w 2033 roku w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. KHNP, PGE i ZE PAK chcą budować dwa APR1400 do 2036 roku w Pątnowie, w Wielkopolsce. Spór rywali o atom w Polsce może mieć wpływ na harmonogram tych projektów. Źródło KED zapewnia jednak, że Amerykanie i Koreańczycy będą nadal negocjować „pod stołem” w czasie arbitrażu.

Jacek Perzyński

Polacy negocjują z USA i zapowiadają atomową jesień na Pomorzu