Podczas szczytu klimatycznego COP29, Polska przedstawiła dwanaście gotowych do wdrożenia na całym świecie, innowacyjnych, polskich rozwiązań technologicznych służących ochronie środowiska i ograniczeniu wpływu działań człowieka na klimat – informuje resort klimatu.
Zbliża się ostatni dzień szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Od 11 do 22 listopada, jego uczestnicy dyskutują o rozwiązaniach na rzecz ochrony klimatu i ograniczenia światowych emisji.
Gotowe projekty
W poniedziałek 18 listopada ministerstwo klimatu i środowiska, we współpracy z Ambasadą RP w Baku, zorganizowało Polsko-Azerbejdżańskie Forum Gospodarcze. W trakcie wydarzenia przedstawiono dwanaście gotowych do wdrożenia na całym świecie, innowacyjnych, polskich rozwiązań technologicznych służących ochronie środowiska i ograniczeniu wpływu działań człowieka na klimat. To pierwsza taka misja gospodarcza w Azerbejdżanie – podaje resort.
– Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zmiany klimatu są ogromnym wyzwaniem. Nie pójdziemy do przodu w sprawie transformacji energetycznej, jeśli nie zostaną zaakceptowane ustalenia dotyczące finansowania. Spotykamy się z firmami oferującymi sprawdzone, innowacyjne technologie wyróżnione w ramach naszego Akceleratora Zielonych Technologii, czyli Greenevo. Myślę, że jest to również sposób na to, aby faktycznie przyspieszyć z ograniczaniem naszego wpływu na środowisko – mówi Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska.
Inicjatywa GreenEvo zrzesza podmioty obecne w Baku, w tym Dagas, Instytut Energetyki – Instytut Badawczy, PROTE Technologie dla środowiska, Symbiona, Agata oraz Instytut Technologii Inżynierii Środowiska. Celem Akceleratora Zielonych Technologii jest międzynarodowy transfer technologii, sprzyjających ochronie środowiska i rozwojowi gospodarczemu.
– Musimy budować mosty współpracy między sektorem publicznym, prywatnym i instytucjami finansowymi. Nie zmienimy świata bez wspierania innowacyjnych technologii, które powstają w małych, często rodzinnych firmach, także tych polskich – podkreśla Krzysztof Bolesta.
Lista 12 projektów
Ministerstwo klimatu i środowiska w odpowiedzi na prośbę BiznesAlert.pl udostępniło listę polskich projektów zaprezentowanych podczas COP29:
– REDUXCO-katalizator spalania od firmy DAGAS,
– Oczyszczalnia ścieków DAGAS BIO (DAGAS),
– Stos stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych (SOC) jako urządzenie do wytwarzania wodoru lub energii elektrycznej autorstwa Instytutu Energetyki-Instytutu Badawczego,
– Technologia rekultywacji jezior PROTE-fos (PROTE Technologie dla Środowiska),
– System Biomonitoringu SYMBIO (PROTE Technologie dla Środowiska),
– Technologia Minimalizacji/Modyfikacji Osadu PROTE-MOS (PROTE Technologie dla Środowiska),
– Technologia produkcji ultraczystej wody ze ścieków ROVAPO od firmy SYMBIONA,
– Technologia oczyszczania ścieków ANOXYBED (SYMBIONA),
– AnoxyMem – AnMBR – beztlenowy rektor membranowy (SYMBIONA),
– TECHNOLOGIA CELLUGUARD system do zabezpieczenia przed pyleniem, firma AGATA,
– Bioreaktor hydrofitowy od Instytutu Nowych Technologii Inżynierii Środowiska,
– Climate garden, czyli ogród deszczowy Instytut Nowych Technologii Inżynierii Środowiska).
Ministerstwo klimatu i środowiska / Jędrzej Stachura