Polacy zbadają grunt pod wiatraki PGE na Bałtyku

7 marca 2024, 14:00 Alert

PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, podpisała umowę na wykonanie badań geologicznych na potrzeby projektu MFW Baltica-1. To jedna z trzech inwestycji Polskiej Grupy Energetycznej na Morzu Bałtyckim. Badania geotechniczne oraz geofizyczne mają na celu sprawdzenie gruntu pod przyszłe wiatraki na morzu.

Samopodnośna platforma pływająca Kopernik-1. Źródło: Polska Grupa Energetyczna
Samopodnośna platforma pływająca Kopernik-1. Źródło: Polska Grupa Energetyczna

Polskie firmy wykonają badania geologiczne na potrzeby projektu offshore realizowanego przez PGE na Morzu Bałtyckim. Spółka podpisała umowę z konsorcjum: Geofizyka Toruń, Przedsiębiorstwo Geologiczne GEOPROJEKT Szczecin oraz „PROJMORS” Biuro Projektów Budownictwa Morskiego, w ramach której podmioty te wykonają badania geologiczne, w tym geotechniczne i geofizyczne. Przygotują również dokumentację wynikową dotyczącą przewiertu ląd-morze.

PGE podkreśla, że rozpoznanie geologiczne obszaru jest niezbędnym elementem procesu inwestycyjnego związanego z budową morskich farm wiatrowych. Prowadzone badania geotechniczne oraz geofizyczne mają na celu dokładne zbadanie gruntu pod przyszłą inwestycję. W wyniku badań powstanie dokumentacja, która jest niezbędna do wykonania modelu gruntu koniecznego do prawidłowego zaprojektowania przejścia kablowego ląd-morze dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 – czytamy w komunikacie.

Firmy rozpoczną badania w drugim kwartale 2024 roku. Mają wykonać m.in. : sondowanie CPTU, badania piezometryczne, magnetometryczne, sejsmiczną tomografię refrakcyjną, tomografię elektrooporową oraz badania georadarem GPR. Na morzu jest planowane min. wykonanie sondowania CPTU, sejsmika refleksyjna, badania batymetryczne oraz badania profilomierzem osadów (SBP). Podmioty wykonają również badania próbek gruntu i wody pobranych podczas wierceń.

MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW to jeden z trzech projektów PGE na Morzu Bałtyckim. Farma wiatrowa, która ma rozpocząć pracę po 2030 roku, będzie oddalona o około 80 km od linii brzegu na wysokości Łeby. Inwestycja otrzymała już decyzję lokalizacyjną i umowę przyłączeniową. Firma przeprowadziła również badania wietrzności, prądów morskich i zafalowania. W tym roku rozpoczęła również badania gruntu na potrzeby części lądowej projektu.

PGE ma także na talerzu projekty Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy 2,5 GW. Pierwszy z nich ma być gotowy do końca 2027 roku, a drugi do 2030 roku. Według szacunków, cała instalacja ma dostarczyć energię na potrzeby prawie czterech milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Polska Grupa Energetyczna / Jędrzej Stachura

PGE ma nowy zarząd z prezesem sprzed lat