Polska zamierza przystąpić do inicjatywy ONZ – rządowej grupy UN Global Compact – ogłosił w poniedziałek, 10 grudnia, podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
UN Global Compact to największa na świecie inicjatywa skupiająca biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.
– Dzisiaj ogłaszamy, że Polska zdecydowała dołączyć do specjalnej grupy środowiskowej organizowanej przez Narody Zjednoczone, by współpracować nad zwalczaniem zmian klimatu, jak również dla osiągnięcia zrównoważonych celów ONZ – powiedział Kwieciński podczas konferencji prasowej.
Poinformował, że o przystąpieniu do UN Global Compact rząd zdecydował 29 listopada.
– Zaczęliśmy pracować nad tekstem memorandum porozumienia i mam nadzieję, że sfinalizujemy ten tekst w nadchodzących tygodniach. Planujemy podpisać to memorandum w marcu przyszłego roku, kiedy planujemy zorganizować w Polsce specjalną konferencję na temat rozwoju – powiedział Kwieciński i dodał, że konferencja ta prawdopodobnie odbędzie się w Krakowie.
Dyrektor wykonawczy UN Global Compact Lise Kingo oceniła, że skala i wpływ COP24, przywództwo Polski w tym szczycie, a także strategia rozwoju naszego kraju – to wszystko „podkreśla wolę zajęcia się globalnymi wyzwaniami”. Wyraziła przekonanie, że polski wkład w jej organizację pomoże ukształtować jej działania w kolejnych latach.
– My wszyscy: rządy, firmy i ONZ, musimy współdziałać dla zbudowania partnerstwa w celu realizacji zrównoważonego rozwoju – powiedziała Kingo. Jak podkreśliła, wiele inwestycji dotyczących klimatu wymaga odważnych działań ze strony firm.
Minister Kwieciński ocenił, że przystąpienie do UN Global Compact jest związane z inną inicjatywą, dotyczącą współpracy miast z całego świata w dziedzinie zapobiegania zmianom klimatu. Chodzi o platformę NAZCA (Non-State Actor Zone for Climate Action), do której przystąpiło wiele polskich miast. Jest to światowa baza danych, gromadząca informacje o praktycznych działaniach na rzecz klimatu i środowiska oraz pomagająca w kształtowaniu polityki regionalnej, miejskiej i biznesowej w tym zakresie – w bazie jest już prawie 20 tys. takich działań. Sieć działa przy Sekretariacie ds. Zmian Klimatu ONZ.
– W ten sposób chcemy pokazać, że Polska, polski rząd, ale również polskie miasta i polskie firmy chciałyby współdziałać na poziomie międzynarodowym dla osiągnięcia zrównoważonych celów rozwoju ONZ – oświadczył Kwieciński i wyraził nadzieję, że do inicjatywy dołączą największe polskie firmy i staną się dzięki temu dużo bardziej aktywne na scenie międzynarodowej.
UN Global Compact zachęca firmy z całego świata do działalności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju i społeczną odpowiedzialnością. Obecnie skupia 13,5 tys. podmiotów z ponad 170 krajów. Organizacja sformułowała 10 zasad biznesowych. Dotyczą one respektowania praw człowieka, standardów pracy, dbałości o środowisko i przeciwdziałania korupcji.
Polska Agencja Prasowa