USA nie odpuszczają Korei. Starcie o atom w Polsce trwa
Westinghouse odpowiada na wieści o orzeczeniu sądu w USA, które sugeruje, że ta firma nie może się upominać o prawa do technologii koreańskiego KHNP pragnącego budować atom w Pątnowie. Zamierza się jednak odwołać i walczyć na innych dostępnych frontach.
Amerykańskie Bechtel i Westinghouse chcą budować atom na Pomorzu. Koreańskie KHNP jest zainteresowane budową elektrowni jądrowej w Pątnowie z PGE oraz ZE PAK. Trwa spór o własność intelektualną, bo Koreańczycy chcą przekazać technologię APR1400 Polakom. Amerykanie przekonują, że mają do niej prawa i muszą wyrazić zgodę na transfer technologii. Koreańczycy odrzucają tę interpretację.
Sąd okręgowy Dystryktu Kolumbii orzekł, że egzekucja praw do technologii APR1400 należy do kompetencji Departamentu Energii USA, a nie Westinghouse. To jednak nie koniec sporu, a ta amerykańska firma zapowiada dalsze działania.
– Spór Westinghouse z KEPCO/KHNP podlega kilku rodzajom jurysdykcji i dotyczy dwóch kwestii: zgodności z amerykańskimi regulacjami dotyczącymi kontroli eksportu technologii jądrowych oraz długotrwałych i niezmiennych zobowiązań KEPCO/KHNP do przestrzegania praw własności intelektualnej Westinghouse, na które KEPCO/KHNP zgodziło się w umowie – tłumaczy Westinghouse w komentarzu dla BiznesAlert.pl. – Zasadniczym przedmiotem sporu między stronami jest wykorzystanie własności intelektualnej Westinghouse poza Koreą.
– Decyzja Sądu Okręgowego USA stanowi jedynie o tym, że egzekwowanie przestrzegania wymagań dotyczących regulacji kontroli eksportu leży w gestii rządu USA. Westinghouse zamierza odwołać się od tej decyzji – czytamy w komentarzu WEC. – Decyzja ta nie ma wpływu na toczące się postępowanie arbitrażowe przeciwko KEPCO/KHNP dotyczące niedozwolonego wykorzystania przez KEPCO/KHNP własności intelektualnej Westinghouse poza Koreę.
– Jako Westinghouse niezmiennie i zdecydowane podejmujemy działania w celu ochrony naszej własności intelektualnej i jesteśmy przekonani, że arbitraż przychyli się do naszych argumentów we wszystkich kwestiach dotyczących sporu. Organ arbitrażowy potwierdził, że ostateczne orzeczenie zostanie wydane nie wcześniej niż do końca 2025 roku – deklaruje ta firma.
Koreańczycy przekonują, że technologia APR1400 jest już „skoreanizowana” i Amerykanie nie mają do niej żadnych praw. Atom na Pomorzu ma stanąć według planu w 2033 roku (pierwszy z trzech reaktorów), a w Pątnowie w 2035 roku (pierwszy z dwóch do czterech rozważanych reaktorów).
Westinghouse / Wojciech Jakóbik
Kolejny zwrot sporu jądrowego USA i Korei o Polskę. Ciąg dalszy nastąpi?