Polska i Francja łączą siły w obronie atomu w Europie

29 stycznia 2024, 14:00 Alert

Kraje Europy wobec transformacji energetycznej mają różne podejścia. Jedne wolą opierać się na OZE, a drugie chcą rozbudowywać atom. Polska należy do tej drugiej grupy i ma silnego sojusznika w postaci Francji, która słynie z rozbudowanej i zaawansowanej energetyki jądrowej.

Atom. Źródło: Freepik
Atom. Źródło: Freepik

26 stycznia w resorcie klimatu odbyło się spotkania wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki z wysokim przedstawicielem rządu Francji ds. współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej Philippe Crouzet.

Jak zaznaczył wiceminister Motyka, Polska pozostaje w pełni zaangażowana w transformację swego sektora energetycznego i jest zdecydowana osiągnąć ten cel z wykorzystaniem energii jądrowej. – Energia jądrowa będzie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego jako niezawodne źródło energii elektrycznej. Będzie stanowiła wsparcie dla Polski w zastąpieniu wyeksploatowanych elektrowni węglowych. Ponadto, jako elastyczne i dyspozycyjne źródło wytwórcze – energia jądrowa pozwoli na stabilne wdrażanie odnawialnych źródeł energii – powiedział.

Należy wspomnieć, że do tej pory Polska wybrała dwie lokalizacje elektrowni jądrowej. Pierwsza ma znajdować się na Pomorzu, a druga w Koninie. Ponadto planowana jest także trzecia lokalizacja, choć nie wybrano jeszcze dokładnego miejsca.

Strona francuska potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej przy budowie drugiej elektrowni jądrowej.

Wiceminister zwrócił uwagę, że gdy potencjalna lokalizacja zostanie zidentyfikowana, będzie musiała zostać dokładnie przeanalizowana i zbadana. Wtedy dopiero zostaną podjęte decyzje o wyborze technologii.

Podczas spotkania podkreślono też korzyści płynące ze współpracy podmiotów gospodarczych z Polski i Francji przy realizacji projektów jądrowych. Obie strony zgodziły się, że wobec zmieniających się paradygmatów w europejskiej polityce energetycznej, należy robić wszystko, by stworzyć efektywne ramy regulacyjne i polityczne, które będą wspierały inwestycje w energetykę jądrową tych państw członkowskich, które widzą jej rolę w krajowych mikach energetycznych.

– Liczymy na współpracę i koordynację naszych administracji oraz spółek (EdF i PEJ) na forum UE – w kontaktach z instytucjami UE, ale i szerszym otoczeniu instytucji eksperckich, think tanków, organizacji branżowych – na rzecz stworzenia i ugruntowania ekosystemu, wspierającego energetykę jądrową i plany jej rozwoju  dodał wiceminister Motyka.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska / Jacek Perzyński

Atom z Francji na Wyspach notuje kolejne opóźnienie i dodatkowe koszty