Polska i Francja rozmawiały o budowie atomu oraz jego obronie w Europie

2 lutego 2021, 20:00 Alert

Polacy i Francuzi rozmawiali w Warszawie o możliwości współpracy przy realizacji polskiego programu jądrowego oraz obronie atomu na arenie europejskiej.

Rozmowy Polska-Francja o atomie. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska
Rozmowy Polska-Francja o atomie. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska

Ministerstwo klimatu i środowiska opublikowało komunikat po spotkaniu z udziałem ministra Michała Kurtyki, pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego oraz wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourge-Czetwertyńskiego z ministrem Franckiem Riesterem.

– W trakcie spotkania Philippe Crouzet, nowo mianowany Wysoki Przedstawiciel do spraw współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, przedstawił szczegóły swojej misji. Towarzyszący delegacji francuskiej Prezes zarządu EDF Jean-Bernard Lévy zaprezentował oferowaną przez jego firmę technologię reaktora EPR i doświadczenia z realizowanych projektów – informuje resort. – Strony omówiły także kwestię współpracy na forum Unii Europejskiej w zakresie roli i znaczenia energetyki jądrowej w unijnej polityce klimatyczno-energetycznej. W szczególności zgodzono się że, konieczne jest zapewnienie uwzględnienia energetyki jądrowej w zrównoważonej taksonomii.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Francja w grze o atom w Polsce. Rozstrzygnięcie jest coraz bliżej