EnergetykaOZE

Polska Grupa Energetyczna otrzyma ponad 2 miliardy złotych kredytu od Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Farmy fotowoltaincze firmy R. Power. Fot. R. Power.

Europejski Bank Inwestycyjny udzieli ponad 2,2 miliarda złotych kredytu dla Polskiej Grupy Energetycznej na finansowanie modernizacji elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar oraz na budowę farm fotowoltaicznych – poinformowała w piątek spółka energetyczna. Środki mają być przekazywane w transzach.

– Kredyt zostanie przeznaczony na finansowanie nakładów inwestycyjnych ponoszonych przez PGE Energia Odnawialna (…) na projekt modernizacji elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar oraz na budowę farm fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą przyłączeniową – poinformowała PGE w komunikacie giełdowym.

Środki będą przekazywane w transach w euro lub złotych, a ostateczna data spłaty kredytu przypada nie później niż 18 lat od daty wykorzystania ostatniej jego transzy. Spółka podkreśliła, że ostatnia transza może być wykorzystana nie później niż 24 miesiące od dnia zawarcia umowy, czyli 25 kwietnia br.

– Wysokość oprocentowania będzie ustalana każdorazowo przed wypłatą danej transzy – poinformowano. PGE przypomniało, że łączna wartość nominalna umów finansowania z EBI wynosi 8 miliardów 912 milionów 500 tysięcy złotych.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 procent akcji.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, a jej udziałowcami są państwa członkowskie. Bank wspiera działania w obszarach klimatu i środowiska, cyfryzacji i innowacji technologicznych, bezpieczeństwa i obronności, spójności, rolnictwa i biogospodarki, infrastruktury społecznej, unii rynków kapitałowych.

PAP / Biznes Alert

Orlen i PGE są zgodni. Gaz zapewni Polsce bezpieczeństwo


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X