Polska i Ukraina apelują o utrzymanie sankcji wobec Rosji z LNG i Nord Stream 2 w tle

28 lipca 2020, 06:00 Alert
Wizyta minister SZ Ukraina
Ministrowie Polski (P) i Ukrainy (L). Fot. MSZ

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy spotkali się w Polsce w przeddzień wizyty w Lublinie, podczas której dołączy do nich litewski odpowiednik. Choć główny temat rozmów to sektor bezpieczeństwa, to pojawił się też wątek współpracy energetycznej.

– 28 lipca ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy, wraz z ministrem spraw zagranicznych Litwy, Linasem Linkevičiusem, złożą wizytę w Lublinie, gdzie przeprowadzą rundę rozmów trójstronnych, odwiedzą wspólną brygadę UKRLITPOLBRIG i złożą wieniec pod pomnikiem Unii Lubelskiej – podaje ministerstwo spraw zagranicznych. Ministrowie omówili także kwestie współpracy Ukrainy z UE i NATO oraz możliwości zwiększenia współpracy gospodarczej i energetycznej.

Ministrowie Jacek Czaputowicz i Dmytro Kuleba wyrazili nadzieję, że Unia Europejska nie zmieni polityki wobec Rosji i utrzyma sankcje wprowadzone w odpowiedzi na aneksję Krymu oraz agresję na wschodzie Ukrainy. – Potwierdziłem, że Polska będzie niezmiennie wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Wyraziłem też nadzieję, że zawieszenie broni, które weszło w życie dziś w nocy, zostanie utrzymane – mówił minister Czaputowicz 27 lipca.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy podkreśla, że obaj ministrowie skrytykowali sporny projekt gazociągu Nord Stream 2, który ich zdaniem jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego całej Europy i zgodzili się, że podejmą dalsze kroki na rzecz jego zablokowania. Zgodzili się także, że należy rozwijać współpracę w duchu memorandum o współpracy energetycznej podpisanym między Polską, Ukrainą i USA.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski/Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Jeden list umowy nie czyni, ale układ Polska-Ukraina-USA o LNG się rozwija (ANALIZA)