Polska i USA podpiszą porozumienie o rozwoju sieci 5G

29 sierpnia 2019, 17:00 Alert
cyberbezpieczeństwo cyberprzestrzeń
fot. Pixabay

Polska ma podpisać ze Stanami Zjednoczonymi porozumienie, dotyczące bezpieczeństwa i współpracy w dziedzinie technologii 5G. Poinformowała o tym agencja Reutera, powołując się na pragnącego zachować anonimowość przedstawiciela polskiego rządu. 

Umowa ma zostać podpisana w trakcie rozpoczynającej się w niedzielę wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa. Rozmówca agencji Reuters powiedział, że w porozumieniu znajdzie się deklaracja, dotycząca potrzeby współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Technologia 5G to standard sieci komórkowej nowej generacji, następca 4G.

Jakóbik: Jak się człowiek z 5G spieszy, to się diabeł cieszy

Szwedzka produkcja?

Polska ma stać się europejskim centrum produkcji Ericssona, jednego ze światowych potentatów telekomunikacyjnych – donosiła tymczasem czwartkowa „Rzeczpospolita”. Gazeta dodaje, że Szwedzi walczą z chińskim Huawei o prymat w dostawach sprzętu dla sieci 5G.

„Według naszych informacji Ericsson postanowił przenieść znaczącą część produkcji urządzeń dla sieci 5G do Polski i tej kwestii poświęcone będą czwartkowe rozmowy (w Szwecji)” – informuje gazeta.

„Rzeczpospolita” dodaje, że plan szwedzkiej firmy zakłada uniezależnienie się od rynku chińskiego i zwiększenie produkcji w wykorzystywanym od lat zakładzie w Tczewie. „Między innymi dzięki temu eksport urządzeń z Polski odpowiadałby za imponującą część dostaw realizowanych przez Ericssona na rynki europejskie” – wskazano.

Ericsson przyspiesza 5G w Europie, inwestując w produkcję w Tczewie

Informacyjna Agencja Radiowa/Polska Agencja Prasowa