Hiszpańska Iberdrola mocno inwestuje w polskie farmy wiatrowe

1 sierpnia 2023, 13:40 Alert

Iberdrola sfinalizowała zakup dwóch lądowych farm wiatrowych w Polsce. Obiekty zostaną oddane do użytku w drugiej połowie 2023 roku, a ich łączna moc wyniesie 50 MW, wytwarzając energię elektryczną wystarczającą do zasilenia 50 tys. domów w Polsce rocznie.

OZE. Fot. Pixabay
OZE. Fot. Pixabay

Hiszpańska firma kupiła farmy Podlasek, o mocy 15,5 MW oraz Wólka Dobrzyńska, o mocy 34,5 MW.

Do 2030 roku Iberdrola planuje w Polsce uruchomić 1 GW mocy wiatrowych i fotowoltaicznych. Pierwszym krokiem w realizacji strategii było nabycie w 2021 roku 2 działających lądowych farm wiatrowych (Korytnica 1 i Zopowy) o łącznej mocy 112,5 MW oraz projekt rozbudowa farmy Korytnica 2, o mocy 50,4 MW, która już działa. Dzięki sfinalizowanemu dzisiejszej transakcji firma dysponuje obecnie mocą 212,8 MW.

Ponadto Iberdrola obecnie rozwijane są projekty fotowoltaiczne i wiatrowe na lądzie o mocy ponad 2 GW, które mają zostać uruchomione w latach 2025-2030.

Interesujące jest, że agencja ratingową S&P przyznała Polsce ocenę „A”, jako jeden z największych rynków energii odnawialnej w Unii Europejskiej z silnym wzrostem zużycia energii elektrycznej i zobowiązaniem do zastąpienia węgla jako głównego źródła wytwarzania, który obecnie odpowiada za 71 procent miksu energetycznego.

Iberdrola / Jacek Perzyński

Polska rozmawia z Ørsted o ochronie offshore na Bałtyku