AlertBezpieczeństwoEnergetykaPAPRopa

Polska importowała mniej ropy naftowej z Rosji w 2021 roku

Rurociąg w naftoporcie. Fot. Lotos

Rurociąg w naftoporcie. Fot. Lotos

Według danych ministerstwa klimatu i środowiska, Polska od stycznia do listopada 2021 roku importowała blisko 21,5 mln ropy naftowej. Ponad 63 procent importowanego surowca pochodziło z Rosji, ale we wspomnianym okresie ten współczynnik zmalał o prawie sześć procent. 

Mniejszy import ropy naftowej

W okresie od stycznia do listopada 2021 roku, import ropy naftowej do Polski spadł o 5,9 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Duży spadek importu ropy naftowej jest związany głównie z postojami remontowymi w rafineriach w pierwszym kwartale 2021 roku, co przełożyło się na spadek zapotrzebowania na ten surowiec.

W 2017 roku Polska importowała około 80 procent, w 2018 roku nieco ponad 77 procent, zaś w 2019 roku 68,4 procent.

Ministerstwo podkreśla, że w 2020 roku trend spadkowy został wstrzymany – udział dostaw ropy z Rosji wyniósł 72 procent, ale w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2021 roku spadł do 63,6 procent. Wynika to m.in. z zakończenia długoterminowych kontraktów Grupy Lotos i PKN Orlen na dostawy z kierunku rosyjskiego – oceniło ministerstwo.

PKN Orlen ma długoterminowe kontrakty na dostawy rosyjskiej ropy z firmami Tatnieft i Rosnieft. Umowa z Tatnieftem przewiduje dostawy do 200 tys. ton miesięcznie i wygasa w 2025 roku. Kontrakt z Rosniefem, przewidujący do 300 tys. ton miesięcznie, wygasa w grudniu 2022 roku. Orlen realizuje wszystkie dostawy rosyjskiej ropy za pomocą rurociągów.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył, że nie ma tytułu prawnego do zerwania tych umów i jest to możliwe tylko w przypadku nałożenia sankcji. Orlen będzie jednak analizował umowy z rosyjskimi kontrahentami – dodał. Lotos także sprowadza ropę rosyjską do rafinerii w Gdańsku.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska będzie domagała się jak najszybszego uruchomienia sankcji przeciwko Rosji w kwestii ropy, gazu i węgla. – Cały czas ten postulat będziemy podnosić pomimo tego, że niestety duże państwa Unii Europejskiej na ten postulat się nie zgadzają. Ma on odciąć zasilanie machinie wojennej Władimira Putina – stwierdził Müller.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto oświadczył w Brukseli, że Węgry nie poprą sankcji przeciw Rosji, które zagrażałyby bezpieczeństwu zaopatrzenia ich w energię. – Z całą pewnością nie uda się osiągnąć jedności w sprawie ewentualnych sankcji unijnych, skutkujących ograniczeniem lub wstrzymaniem dostaw energii z Rosji – stwierdził Szijjarto.

Polska Agencja Prasowa

Biden chce, by amerykańskie spółki włączyły się w politykę sankcji wobec Rosji


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Transporter opancerzony zablokował niemiecką autostradę

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 29/30 czerwca, na autostradzie A7 w Szlezwiku-Holsztynie, zepsuł się kołowy transporter opancerzony Fuchs i...

Udostępnij:

Facebook X X X