Polska chce rozwoju współpracy jądrowej z Japonią

6 lipca 2022, 09:45 Alert

Minister klimatu i środowiska spotkała się ambasadorem Japonii. Rozmowy dotyczyły współpracy energetycznej, w tym rozwoju projektów jądrowych.

Polsko-japońskie seminarium poświęcone czystym technologiom węglowym. Fot. BiznesAlert
Fot. BiznesAlert

Polska rozmawia z Japonią o energetyce

Minister Anna Moskwa spotkała się z ambasadorem Japonii Akio Miyajima. Spotkanie jest częścią działania w ramach Partnerstwa Strategicznego między Polską a Japonią, jako że jest to jeden z głównych, pozaeuropejskich partnerów energetycznych. Rozmowy skupiły się wokół planów niskoemisyjnych i rozwoju energetyki opartej na innowacjach. Ważnym tematem była współpraca na polu energetyki jądrowej.

– Podobieństwa Japonii i Polski w obecnym miksie energetycznym oraz bogate doświadczenie z innowacyjnymi technologiami skłaniają nas do uważnego śledzenia japońskich wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju – powiedziała minister Anna Moskwa, komentując osiągnięcia Japonii we wprowadzaniu zielonych rozwiązań.

Szefowa resortu podkreśliła, że współpraca ma trzy projekty: innowacyjne rozwiązania w zakresie zielonej energii; pokojowy rozwój energetyki jądrowej, w tym wspólny projekt badawczego wysokotemperaturowego chłodzonego gazem reaktora jądrowego (HTGR), oraz współpraca w zakresie wodoru i elektromobilności.

– W transformacji musimy liczyć się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, zmniejszenia wpływu energetyki na środowisko, stabilnego rynku pracy, a także trwałego rozwoju gospodarki i wzmocnienia jej konkurencyjności – powiedziała Moskwa.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Maria Andrzejewska

Gazociąg Jamalski czasowo nie przesyła gazu z Niemiec do Polski