Rządy Polski i Japonii rozmawiają o rozwoju offshore

11 czerwca 2021, 06:30 Alert

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w polsko-japońskim seminarium poświęconym morskiej energetyce wiatrowej, które odbyło się 9 czerwca 2021 roku.

Rozmowy o offshore

Morska energetyka wiatrowa stanowi dziedzinę, w której zarówno w Polsce, jak i w Japonii następuje szereg przemian regulacyjnych i obserwuje się zwiększone zainteresowanie biznesu działaniami inwestycyjnymi. Spotkanie zorganizowano w związku z obserwowanym w ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem japońskich partnerów tematyką „Zielonego Ładu” oraz planami Unii Europejskiej ws. osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej. Stanowiło ono część cyklu polsko-japońskich seminariów poświęconych odnawialnym źródłom energii.

– Transformacja energetyczna, która odbywa się na naszych oczach, stanowi ogromne wyzwanie techniczne i finansowe. Kluczową kwestią dla jej skutecznej realizacji jest konsekwencja działań, zmierzających do osiągnięcia wyznaczonych celów oraz ich transparencja. Zależy nam na zapewnieniu obywatelom i gospodarce bezpiecznej i czystej energii, która z kolei zapewni nam konkurencyjność – powiedział wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

– Morskie farmy wiatrowe będą odgrywać kluczową rolę w realizacji celu OZE. W Polsce zaczną one powstawać już w 2025 r. W 2030 roku chcemy osiągnąć 1/3 udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej – fotowoltaika będzie odpowiadać za 5-7 GW, morska energetyka wiatrowa za 5,9 GW, lądowa energetyka wiatrowa za 8-10 GW – dodał.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Michał Perzyński

Wiatraki coraz bardziej kręcą polską energetyką (INFOGRAFIKA)