Komisja: W walce z ubóstwem energetycznym nikt nie zostanie sam

19 września 2018, 10:45 Energetyka

Wszyscy w Unii Europejskiej współpracujemy, by osiągnąć założenia programu Czyste Powietrze dla Wszystkich Europejczyków. W transformacji pomoże nam sprawnie działający rynek. Nikt nie zostanie osamotniony w kwestii ubóstwa energetycznego – powiedział Alejandro Uzurrun z Dyrektoriatu Generalnego ds. Energii przy Komisji Europejskiej podczas IV Kongresu Energetycznego „Nowe oblicze polskiej energetyki” jaki odbywa się we Wrocławiu. 

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje i zamówiła analizy naukowe przed negocjacjami na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. – Mamy wizję, która jest motorem zmian, powinna być ona spójna, dopasowana do wszystkich sektorów i być inkluzywna; wszyscy obywatele powinni odczuć korzyści ze zmian i sami być ich aktorami przez zwiększanie świadomości konsekwencji swoich wyborów powiedział przedstawiciel Komisji.

Jego zdaniem jest w tym potencjał dla procesu dekarbonizacji. – Na wszystkich europejskich graczach spoczywa odpowiedzialność polityczna, żaden z nich sam nie poradzi sobie z realizacją wyzwań, musimy działać razem. Nowoczesne gospodarki muszą być bardziej innowacyjne, wydajne i stwarzać więcej miejsc pracy. Wspólne wysiłki, by to osiągnąć są mile widziane – podkreślił.