Polska i Korea zacieśniają współpracę. Prezydent Yoon: Energia jądrowa połączy nasze kraje

13 lipca 2023, 13:00 Alert

Mimo odległości sięgającej kilku tysięcy kilometrów, Polskę i Koreę Południową łączy coraz więcej. Oba kraje współpracują ze sobą w sektorze energetyki, obronności, a do Polski zaczęły spływać kolejne koreańskie inwestycje. Po obecnej wizycie prezydenta Korei Południowej Yoon Suk Yeola współpraca będzie jeszcze głębsza.

Flaga Korei Południowej. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Korei Południowej. Fot. Wikimedia Commons

12 lipca wieczorem prezydent Yoon rozpoczął swoją oficjalną trzydniową wizytę w Polsce. Jest to pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta Korei w Polsce, który przyleciał do Warszawy prosto ze szczytu NATO w Wilnie.

W programie wizyty przewidziano rozmowy Andrzeja Dudy i Yoon Suk–yeola w wąskim gronie oraz z udziałem delegacji, a następnie ceremonię podpisania dokumentów i wspólną konferencję prasową.

Współpraca w sektorze obronności, energetyce i przy odbudowie Ukrainy może sprawić, że Polska stanie się dla Korei „krainą nowych możliwości”, pisze koreańska agencja Yonhap.

– Polskę i Republikę Korei łączą bardzo dobre relacje polityczne i gospodarcze. Wyrazem tego jest fakt, że podczas wizyty w Polsce Prezydentowi Yoon Suk Yeol towarzyszą prezesi największych koreańskich firm. Mamy nadzieję  na pogłębienie współpracy – pisze na Twitterze Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

– Współpracujemy w dziedzinie infrastruktury. Omawialiśmy budowę CPK, inwestycje w polskich portach i krajowej sieci kolejowej z udziałem firm koreańskich – mówi prezydent Andrzej Duda na spotkaniu prasowym.

Andrzej Duda przekazał, że obie delegacje podczas rozmów dyskutowali m.in. na temat inwestycji związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym. – Bardzo cieszymy się również, że od teraz będzie więcej połączeń lotniczych między Polską a Koreą – dodał.

– Polska jest dla nas najważniejszym partnerem w regionie. Podczas spotkania omówiliśmy kwestię strategicznej współpracy. Szczególnie cieszymy się na współpracę w zakresie energetyki jądrowej. Do tej pory wypracowaliśmy porozumienie ścisłej współpracy, która może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne – powiedział prezydent Yoon. – Polska i Korea mogą być również bliskimi partnerami przy odbudowie Ukrainy – dodał.

Prezydent zapowiedział również, że w piątek otworzy wraz z koreańskim przywódcą Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe. – Perspektywy rozwoju naszej współpracy gospodarczej śmiało mogę powiedzieć są znakomite, co pokazują wyniki z 2022 roku, gdzie nasz obrót gospodarczy przekroczył 10 mld dolarów – zaznaczył Duda.

Co ważne, wizyta koreańskiej delegacji tyczyła się również kwestii obronności. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał z wiceministrem obrony Korei Południowej Il Sungiem o wzmacnianiu potencjału Wojska Polskiego w ramach współpracy polsko-koreańskiej. Spotkanie odbyło się w siedzibie MON.

Korea Południowa stała się głównym dostawcą uzbrojenia dla polskiej armii. W sumie Polska kupi 48 maszyn FA-50, a ponadto 672 haubic samobieżnych K9 i ich spolonizowanych wersji oraz – dwuetapowo – łącznie 1000 czołgów K2, z czego 800 w polskim standardzie K2PL.

Warto wspomnieć, że energetyka będzie głównym obszarem współpracy miedzy Warszawą a Seulem, a koreańskie firmy, czego sztandarowym przykładem jest planowana budowa drugiej elektrowni jądrowej w Pątnowie (dzielnica Konina) we współpracy z KHNP i PGE PAK, z wykorzystaniem reaktora ARP1400.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej do 2043 roku Polska będzie mieć 6-9 GW energetyki jądrowej z pierwszym reaktorem w 2033 roku w jednej technologii. Pierwsza elektrownia ma powstać we współpracy z amerykańskim Westinghouse, a drugi obiekt z Koreańczykami. Partner do budowy trzeciej elektrowni jądrowej nie został jeszcze wybrany.

Agencja Yonhap / Kancelaria Prezydenta / Jacek Perzyński

https://biznesalert.pl/atom-korea-poludniowa-smr-reaktory-energetyka/