Polacy coraz częściej dostrzegają korzyści OZE

11 maja 2020, 15:15 Alert

Według najnowszego, ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez Centrum Badań Marketingowych „Indicator” na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, energetyka odnawialna cieszy się największym poparciem Polaków. Społeczeństwo coraz częściej dostrzega korzyści płynące z inwestycji OZE.

Rozwój energetyki odnawialnej

Badanie zostało przeprowadzone na grupie tysiąca dorosłych osób z terenu całego kraju. Ankietowani wyrazili swoją opinię na temat różnych rodzajów źródeł energii.

Badani popierają rozwój energetyki odnawialnej i wskazują (3 na 5 badanych), że to właśnie OZE powinny być najbardziej wspierane przez polskie władze. Zielone technologie zdecydowanie przodują we wszystkich aspektach porównawczej oceny – ekologicznym, ekonomicznym i społecznym. Spośród źródeł odnawialnych najlepsze rezultaty uzyskały elektrownie słoneczne, które są mile widziane w sąsiedztwie zamieszkania. Na drugim miejscu znajdują się elektrownie wiatrowe. Stosunkowo neutralnym dla środowiska źródłem energii wydają się być – w opinii ankietowanych – elektrownie gazowe. Najgorsze rezultaty otrzymywały elektrownie węglowe i atomowe, choć te drugie zostały ocenione nieznacznie lepiej.

Rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych również cieszy się poparciem Polaków. Na pytanie, czy w Polsce należy wprowadzić wymóg instalacji paneli słonecznych na dachach nowo budowanych budynków, 48 procent ankietowanych odpowiedziało, że to bardzo dobry pomysł. Kolejne 15 procent popiera to, ale uważa, że należałoby z takiego obowiązku wyłączyć budynki mieszkalne.

PGE szuka optymalnych rozwiązań dla fotowoltaiki

Dla większości respondentów (9 na 10) ceny energii są istotnym tematem. Niemal 2/3 wskazuje, że źródła odnawialne mogą się przyczynić do obniżki kosztów generowania energii elektrycznej. Zdaniem Polaków, odnawialne źródła energii są także najtańszymi źródłami energii.

Ankietowani widzą też w OZE szansę na przeciwdziałanie zmianom klimatu (4 na 5 respondentów) i ograniczenie zależności od importu energii (70 procent). Podobny odsetek (65 procent) twierdzi, że OZE przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy. Wśród najistotniejszych zalet OZE badani wymieniali ponadto: zmniejszenie emisji zanieczyszczeń (79 procent), wykorzystanie powszechnie dostępnych i naturalnych źródeł energii (65 procent) oraz zmniejszenie zużycia nieodnawialnych źródeł (58 procent).

– Energetyka słoneczna to ogromny impuls dla gospodarki i szansa polskich firm na zajęcie silnej pozycji w europejskim łańcuchu dostaw. Beneficjentami dynamicznego rozwoju będziemy wszyscy – od inwestorów i firm będących częścią łańcucha dostaw począwszy, przez samorządy i lokalne społeczności, po konsumentów, którzy zapłacą mniej za energię elektryczną – mówi Ewa Magiera, prezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.

Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki/Patrycja Rapacka

PGE przyłączy do sieci więcej OZE dzięki wsparciu UE