Polska kupiła paliwo jądrowe z Rosji

30 stycznia 2017, 06:45 Alert

Nowosyberyjska Fabryka Koncentratów Chemicznych (NZHK), będąca częścią należącej do Rosatomu spółki TVEL, przygotowała dla polskiego reaktora badawczego „Maria” pierwszą partię paliwa jądrowego z nisko wzbogaconym uranem – poinformowało biuro prasowe rosyjskiej spółki.

Reaktor Maria w Świerku. Fot. NCBJ
Reaktor Maria w Świerku. Fot. NCBJ

Do tej pory reaktor „Maria” pracował na nisko wzbogaconym paliwie francuskim. Opracowane przez rosyjskich specjalistów paliwo jądrowe posiada znacznie lepsze właściwości eksploatacyjne niż produkt oferowany przez Francuzów, co pozwoliło TVEL wygrać w 2015 roku przetarg i podpisać kontrakt na dostawy paliwa z nisko wzbogaconym uranem (zawiera 19,7 procent uranu-235).

Jak zauważył dyrektor ds. eksploatacji reaktora „Maria” Grzegorz Krzysztoszek, proces akceptacji paliwa składał się z dwóch etapów: kontroli dokumentacji oraz bezpośredniej kontroli parametrów paliwa.

– Jesteśmy przekonani, że paliwo będzie spełniać wszystkie wymogi, ponieważ stronie polskiej znana jest wysoka reputacja NZHK jako producenta paliwa dla reaktorów badawczych – powiedział Krzysztoszek.

Po zaakceptowaniu paliwa przez przedstawicieli polskiego Narodowego Centrum Badań Jądrowych podpisano dwustronny protokół, w którym stwierdzono zgodność przygotowanego paliwa z zawartymi w kontrakcie wymogami oraz gotowość do dostarczenia go do Polski.

Reaktor „Maria” o mocy 30 MW jest jedynym w Polsce reaktorem badawczym. Został uruchomiony 17 grudnia 1974 roku.

NCCP