Reaktor z Włoch zwiększy rentowność Rafinerii Możejki

3 sierpnia 2023, 14:00 Alert

Rafineria w Możejkach jako pierwsza porzuciła import rosyjskiej ropy, choć było to dla niej bardzo kosztowne. Obecnie rafineria odrabia straty, a pomóc jej ma w tym włoski reaktor, który zwiększy rentowność i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Rafineria Mozejki. Zdjęcie: PKN Orlen
Rafineria Mozejki. Zdjęcie: PKN Orlen

Na Litwę dotarł zaprojektowany we Włoszech reaktor, który stanowi serce inwestycji w pogłębiony przerób ropy. To kluczowy element instalacji hydrokrakingu. W ciągu kolejnych 2 tygodni zostanie on przetransportowany do rafinerii Grupy Orlen w Możejkach.

Nowa instalacja już w 2025 roku pozwoli wytwarzać więcej produktów wysokomarżowych, co zwiększy rentowność litewskiego zakładu, przyczyniając się tym samym do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego całego regionu.

– Inwestycja Grupy Orlen w Możejkach to największy w historii Polski projekt realizowany na Litwie. Działamy zgodnie z założonym harmonogramem. Instalacja znacząco poprawi rentowność i marże rafinerii w Możejkach, a tym samym mocniej uniezależni spółkę od zmiennego otoczenia makroekonomicznego. Dzięki temu możliwy będzie dalszy rozwój firmy w kierunku nowych produktów i wydłużania łańcucha wartości – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Grupy Orlen.

Mierzący ponad 90 metrów reaktor dotarł na początku sierpnia tego roku do portu w Kłajpedzie, po czym został rozładowany na 88-osiową modułową naczepę o długości 95 metrów i szerokości 6,5 metra. Całkowita masa ładunku to ok. 2200 ton, z czego sam reaktor waży ok. 1500 ton. Transport, zgodnie z założeniami, rozpocznie się w weekend i będzie odbywał się w godzinach nocnych ze średnią prędkością 3 km/h. Trasa ma liczyć łącznie ok. 145 km i przebiegać drogami regionalnymi Kłajpedy, Kretyngi, Skuodas i Możejek. Transport zrealizuje firma Mammoet. Operacja logistyczna potrawa ok. 2 tygodnie i została przygotowana we współpracy z Litewską Generalną Dyrekcją Dróg.

Budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach to największy w historii Grupy Orlen projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do końca 2024 roku i umożliwić wzrost EBITDA nawet o ok. 68 mln euro rocznie. Wszystko to dzięki zwiększeniu uzysku produktów wysokomarżowych o nawet 12 procent z obecnych niecałych 72 procent do poziomu 84 procent. Obecnie dla wyprodukowania oczekiwanego wolumenu paliw Orlen Lietuva przerabia do 10 mln ton surowca rocznie, a po uruchomieniu instalacji hydrokrakingu uzyskanie podobnego wolumenu paliw będzie możliwe przy przerobie na poziomie 8 mln ton ropy rocznie.

Należy wspomnieć, że Rosja była znaczącym źródłem ropy do Unii Europejskiej, ale jej agresja na Ukrainę skłoniła Wspólnotę do przyjęcia szóstego pakietu unijnych sankcji w czerwcu 2022 roku, który obejmował embargo na import morski rosyjskiej ropy do Unii. Polska i Niemcy przestały także importować ropę przez Ropociąg Przyjaźń. Rafineria Możejki jako pierwsza porzuciła ropę z Rosji wskutek decyzji politycznej Wilna wiosną 2022 roku. Było to możliwe dzięki określonym inwestycjom Orlen Lietuva.

Grupa Orlen / Jacek Perzyński

Możejki radzą sobie bez ropy z Rosji, ale to kosztuje