Polska ma mieć z atomem Sasina trzy elektrownie jądrowe do 2040 roku

13 kwietnia 2023, 12:15 Alert

Jacek Sasin zapowiada, że Polska będzie miała trzy elektrownie jądrowe do 2040 roku.

Wicepremier Jacek Sasin w TVP1. Fot. BiznesAlert.pl
Wicepremier Jacek Sasin w TVP1. Fot. BiznesAlert.pl

– Polityka energetyczna Polski do roku 2040 – która jest dokumentem strategicznym w tym zakresie, a rząd jest właśnie na ostatniej prostej w dopinaniu w nim zmian – przewiduje, że do 2040 roku będziemy mieć trzy wielkoskalowe elektrownie jądrowe. Dwie rządowe oraz jedną prywatną – zapowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Rzeczpospolitej.

Aktualizacja Polityki Energetycznej Polski zwanej strategią energetyczną widziana przez BiznesAlert.pl zakłada, że Polacy będą mieli 0,3 GW energetyki jądrowej w 2030 roku oraz 7,8 GW w 2040 roku. Dokument ma zostać przyjęty przez rząd na jednym z następnych posiedzeń, choć trwają spory koalicyjne o rolę węgla na czele z rozważaną inwestycją w odkrywkę węgla w Złoczewie.

BiznesAlert.pl jako pierwszy informował o tym, że projekt koreański z KHNP w technologii APR1400 ma być uzupełnieniem względem dwóch projektów planowanych pierwotnie w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Pierwsza lokalizacja rządowa ma wykorzystać technologię amerykańskiego Westinghouse AP1000. PPEJ ma być także aktualizowany.

Rzeczpospolita/Wojciech Jakóbik

Kardaś: Wyrok OPAL to szansa dla przeciwników Nord Stream 2 (ROZMOWA)