Polska ma satysfakcję z wszczęcia postępowania Komisji w sprawie Gazpromowi

17 stycznia 2022, 11:00 Alert

– Minister Anna Moskwa z satysfakcją przyjęła informację o planowanym wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie praktyk Gazpromu. Stanowi to potwierdzenie, że argumenty wskazywane przez rząd RP w ostatnich miesiącach są zasadne, a praktyka Gazpromu nie mieści się standardach unijnej gospodarki wolnorynkowej – tłumaczy resort klimatu w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

– Rząd RP, w tym minister klimatu i środowiska, wielokrotnie wskazywał na forum Unii Europejskiej, że za obecny kryzys energetyczny główną odpowiedzialność ponosi rosyjska spółka Gazprom – podało biuro prasowe resortu klimatu. – Wywieranie przez nią presji na rządach państw członkowskich ma na celu uzyskanie zgody na uprzywilejowane warunki funkcjonowania gazociągu Nord Stream 2 oraz osłabienie funkcjonowania rynku wewnętrznego UE i pogorszenie bezpieczeństwa dostaw gazu do Unii. Szczegółową analizę sytuacji rynkowej minister Anna Moskwa przedstawiła w piśmie, przekazanym na początku grudnia do przewodniczącej Margrethe Vestager.

– Podczas spotkania, minister Moskwa powtórzyła argumenty przemawiające za niewłaściwymi praktykami rynkowymi spółki Gazprom. Przede wszystkim, Minister Klimatu i Środowiska przedstawiła dowody na ograniczanie dostaw gazu ziemnego do Unii Europejskiej oraz na manipulacje cenami gazu na rynkach europejskich. Działania te, bez wątpienia, wyczerpują przesłanki wymienione w art. 102 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej – przekonuje resort.

– Minister Anna Moskwa z satysfakcją przyjęła informację o planowanym wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie praktyk Gazpromu. Stanowi to potwierdzenie, że argumenty wskazywane przez Rząd RP w ostatnich miesiącach są zasadne, a praktyka Gazpromu nie mieści się standardach unijnej gospodarki wolnorynkowej. Polska będzie nieustannie wspierała Komisję Europejską w postępowaniu, również poprzez dzielenie się doświadczeniami w sprawie naruszeń Gazpromu. Zbieżne stanowisko zajmuje w tej sprawie szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol, który 12 stycznia bieżącego roku mówił o odpowiedzialności Rosji za połowę deficytu zapasów w Europie.

Komisja potwierdziła informacje BiznesAlert.pl o tym, że bada przyczynę niedoboru gazu na rynku europejskim. Gazprom dotąd nie odpowiedział na ankietę z pytaniami Komisji na ten temat. Polska utrzymuje, że są podstawy do drugiego śledztwa antymonopolowego.

Wojciech Jakóbik

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?