AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.Infrastruktura

Norwegia to strategiczny sojusznik Polski

Fot: KPRM

Fot: KPRM

28 lutego premier Donald Tusk spotkał się z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Størem. To kolejny lider polityczny, który w ostatnim czasie odwiedził Warszawę. Głównymi tematami rozmów obu szefów rządów była wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo w regionie, a także współpraca energetyczna. Szef polskiego rządu podkreślił wyjątkowe relacje jakie łączą Polskę i Norwegię, która jest kluczowym partnerem dla naszego kraju – podaje KPRM.

W ostatnich latach Polska wraz krajami Skandynawii zacieśniła współpracę energetyczną, militarną i polityczną. Z uwagi na zagrożenie ze strony Rosji Norwegia może okazać się cennym sojusznikiem.

Jak wskazał premier Donald Tusk, Polskę i Norwegię łączy nie tylko przyjaźń, ale także współpraca w wielu dziedzinach. Chodzi  m.in. o współpracę w zakresie energetyki i bezpieczeństwa. To także wspólne stanowisko naszych krajów wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

– Relacje polsko-norweskie mogą być wzorcowe dla innych państw na świecie. Z wielką satysfakcją mogę podkreślić, że nasza dzisiejsza pierwsza część spotkania to potwierdziła – poinformował szef polskiego rządu.

Szef norweskiego rządu zapewnił, że Polska jest jednym z kluczowych partnerów dla jego kraju.  – Wielokrotnie już mówiłem, że w moim przekonaniu nie ma takiego kraju, z którym Norwegia byłaby tak blisko przez ostatnie 30 lat jak Polska. Przez ten czas pogłębiliśmy i poszerzyliśmy nasze relacje. Jesteśmy dziś partnerami handlowymi, technologicznymi, rozwijamy nasze społeczeństwa, jesteśmy sojusznikami w NATO, współpracujemy w dziedzinie bezpieczeństwa – mówił szef norweskiego rządu.

Co ważne, Polska i Norwegia aktywnie wspierają Ukrainę, która dwa lata temu została brutalnie zaatakowaną przez Rosję. Jak podkreślił Tusk, oba kraje mają taki sam pogląd na dalszą pomoc Ukrainie. Z kolei premier Jonas Gahr Støre zwrócił uwagę, że wojna w Ukrainie diametralnie zmieniła sytuację bezpieczeństwa w Europie.

W trakcie wizyty poruszono również kwestie związane z sektorem energetyczny. Należy wspomnieć, że jesienią 2022 roku uruchomiona gazociąg Baltic Pipe, który zasila Polskę norweskim gazem, co pomogło w uniezależnieniu się od importu surowca z Rosji.

Premier Tusk zapewnił, że Polska docenia współpracę energetyczną z Norwegią. Jest to jeden z elementów bezpieczeństwa naszego kraju, obok współpracy militarnej. – Niezwykle wysoko cenię sobie wymiar energetyczny naszej współpracy. To jest także kwestia bezpieczeństwa, a więc nie tylko współpraca militarna. My jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy militarnej. To co kupujemy od naszych przyjaciół z Norwegii to jest jeden z najbardziej nowoczesnych i skutecznych elementów naszej obrony nad Bałtykiem, a współpraca energetyczna zapewniła Polsce realną dywersyfikację. I ta współpraca z Norwegią ma dla nas też ten wymiar bezpieczeństwa wprost. Bardzo to sobie cenię – mówił Tusk.

Kolejnym istotnym punktem rozmów było również militarne bezpieczeństwo państw leżących nad Bałtykiem. Szef norweskiego rządu podkreślił, że Pakt Północnoatlantycki nie stanowi zagrożenia, a jest jedynie gwarantem bezpieczeństwa dla państw Sojuszu.

– NATO nie jest dla nikogo zagrożeniem. NATO gwarantuje zbiorowe bezpieczeństwo. Trzeba myśleć i podejmować decyzje mądre i odpowiedzialne, wzmacniające naszą obronność, naszą współpracę i nasze wsparcie dla Ukrainy – powiedział szef norweskiego rządu.

Premier Donald Tusk wyraził poparcie dla jeszcze intensywniejszych działań państw skandynawskich w ramach NATO, które przełożą się także na wzrost bezpieczeństwa Bałtyku.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Jacek Perzyński

Gibała: Świat się zbroi, a Norwegia zarabia krocie


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X