W Polsce powstało konsorcjum do zarządzania morskimi farmami wiatrowymi

18 marca 2024, 14:00 Alert

Energa, wraz z kanadyjskim Northland, utworzyła konsorcjum mające świadczyć specjalistyczne usługi dla offshoru na Bałtyku. Główny nacisk ma być położony na projekt Baltic Power.

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope
Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Baltic Offshore Service Solution to spółka serwisowa utworzona przez Energa Wytwarzanie i kanadyjski Northland Power. Konsorcjum planuje świadczyć specjalistyczne usługi dla sektora morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Ich działania mają na celu świadczenie wysokospecjalistycznych usług serwisowych dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, z naciskiem na rozwój morskich farm wiatrowych, w tym głównie na projekt Baltic Power o mocy 1,2 GW.

Jednym z kluczowych elementów planów nowo powstałej firmy jest utworzenie Centrum Zarządzania Morskich Farm Wiatrowych, które ma być odpowiedzialne za pełne nadzorowanie, kontrolowanie i koordynowanie działalności farm wiatrowych na morzu. Ta inicjatywa zainicjowana przez Orlen wyraźnie pokazuje zobowiązanie do długofalowego zaangażowania w rozwój sektora energetyki odnawialnej. W skład dwuosobowego zarządu BOSS powołano: Sebastiana Kowalczyka, dyrektora w Energa Wytwarzanie, odpowiedzialnego za rozwój obszaru operacji i utrzymania morskich farm wiatrowych (jest też prezesem dwóch spółek celowych, które mają budować morskie farmy) oraz Gerrit Wiebe, odpowiedzialną w Northland Power za aktywa komercyjne w Europie. Udziałowcy mają po dwóch członków rady nadzorczej.

– Morska energetyka wiatrowa to szansa na głębokie przemiany w naszym systemie elektroenergetycznym, ale też na budowę nowych gałęzi gospodarki. Chcemy wykorzystywać szanse biznesowe pojawiające się na etapie przygotowania i eksploatacji kolejnych farm wiatrowych – stwierdza Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w Orlenie.

Baltic Offshore Service Solution zamierza wykorzystać 15-letnie doświadczenie Energi Wytwarzanie, która zajmuje się utrzymaniem lądowych aktywów odnawialnych źródeł energii. Energa Wytwarzanie posiada sześć farm wiatrowych o łącznej mocy około 244 MW. To daje im solidne podstawy do obsługi morskich farm wiatrowych. Ponadto firma planuje czerpać z bogatego know-how Northland Power, który ma udziały w źródłach wytwórczych zarówno na lądzie, jak i na morzu, o łącznej mocy 3,4 GW (netto 2,9 GW). Spółka zarządza farmami wiatrowymi m.in. w Ameryce Północnej i Europie. Ich roczna produkcja energii przekracza 10 000 GWh.

– Chcemy wykorzystywać szanse biznesowe pojawiające się na etapie przygotowania i eksploatacji kolejnych farm wiatrowych. W tym celu wykorzystamy wiedzę, którą zdobyliśmy już przy obsłudze inwestycji lądowych, wspierając się doświadczeniem naszego partnera, jednego ze światowych liderów branży offshore wind – dodał Jarosław Dybowski.

Pierwszy prąd z budowanej wspólnie na polskim morzu farmy wiatrowej Baltic Power przewiduje się na 2026 rok. Jednak Orlen już teraz planuje dalsze inwestycje w sektorze energii odnawialnej poprzez swoją spółkę Orlen Neptun, która posiada pięć koncesji na lokalizowanie morskich farm wiatrowych. To jasny sygnał, że firma ma zamiar być aktywnym uczestnikiem w długoterminowym rozwoju tej perspektywicznej gałęzi przemysłu.

Wspólne inwestycje na Morzu Bałtyckim

Orlen w partnerstwie z Northland Power planuje rozwój morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1,14 GW, zlokalizowanej na Ławicy Słupskiej – około 23 km od brzegu. Projekt obejmuje 76 turbin o mocy 15 MW każda. Jest to najbardziej zaawansowany projekt spośród pięciu realizowanych obecnie na Morzu Bałtyckim w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Wartość projektu oszacowana na 4,73 mld euro obejmuje wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem w wysokości około 4,05 mld euro.

Grupa Orlen (w tym spółki celowe Orlen i Energi Wytwarzanie) zdobyła koncesję na budowę pięciu kolejnych morskich farm o łącznej mocy 5,2 GW, z których cztery będą zlokalizowane na Ławicy Odrzańskiej (w pobliżu Kołobrzegu), a piąta na Ławicy Słupskiej. Zgodnie z zapowiedziami planuje się, że po 2030 roku morska energetyka wiatrowa będzie kluczowym elementem strategii Orlen2030, która zakłada posiadanie przez Grupę Orlen 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii (w tym morskich farmach wiatrowych) przy zaangażowaniu około 70 mld zł.

Energa / Mateusz Gibała

Szurowska: Europa wiatrakowa dwóch prędkości