Operator zahamuje na Sylwestra wiatraki w Polsce

30 grudnia 2022, 17:15 Alert

Polacy mają zużywać mniej energii, a wiatraki mają się kręcić w najlepsze więc operator systemu elektroenergetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne każe im zwolnić tempo i zmniejszyć wytwarzanie o 5 GW.

Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay
Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay

– W związku z prognozowaną wysoką generacją wiatrową oraz przewidywanym niskim zapotrzebowaniem odbiorców, w okresie od 30 grudnia 2022 do pierwszego stycznia 2023 roku. OSP przewiduje potrzebę stosowania środków równoważenia bilansu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) w postaci redukcji generacji farm wiatrowych – podają PSE. – Aktualne prognozy bilansu KSE wskazują na konieczność dokonania redukcji na poziomie okresowo przekraczającym 5 GW. Faktyczny poziom redukcji będzie uzależniony od bieżącej sytuacji bilansowej w KSE oraz zakresu innych dostępnych środków do równoważenia bilansu KSE.

Nadwyżka mocy, z którą operator nie będzie mógł sobie poradzić, może destabilizować system zagrażając mu zaburzeniem częstotliwości. Teoretycznie nadwyżka energii wytworzonej w wiatraków mogłaby trafić za granicę, ale po pierwsze, za granicą także mogą pojawić się w tym samym czasie nadwyżki, a po drugie cena energii jest wyższa w Polsce niż w krajach ościennych.

Giełda NordPool publikuje ceny na rynku dnia następnego w poszczególnych krajach w których działa i według stanu z godz. 17.00 czasu polskiego cena w Polsce wynosi 63,53 euro podczas gdy we Francji jest to 4,38 euro a w Niemczech -0,79 euro. Ceny w Niemczech są negatywne przez wyjątkowo ciepłą aurę i zmniejszone zużycie.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne/Wojciech Jakóbik