Akcjonariusze PKN Orlen zdecydowali podczas walnego zgromadzenia o zmianie firmy na Orlen z Polski Koncern Naftowy Orlen. Decyzja ta została przyjęta za uchwałą w której opowiedziało się 99,97 procent głosów obecnych na walnym zgromadzeniu.
Jak podkreślił zarząd spółki, zmiana firmy pozwoli na zachowanie spójności z przyjętą strategią Orlen 2030 w zakresie budowy koncernu multienergetycznego oraz przyjęto proces rebrandingu podczas którego będzie budowana globalna marka Orlen na rynkach zagranicznych.
Zarząd koncernu przekonuje, że zrealizowane przez spółkę w 2022 roku działania i dalsze plany rozwoju spółki implikują konieczność zmiany postrzegania marki, do tej pory skoncentrowanej wokół przetwarzania ropy naftowej.
Koncern planuje, że w latach 2023-2026 ok. 66 procent wartości grupy generowane będzie przez segmenty niezwiązane z przerobem ropy naftowej.
O planach zmiany nazwy koncernu jeszcze w 2023 roku prezes Daniel Obajtek poinformował w rozmowie z ISBnews na początku marca bieżącego roku.
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 roku Spółka jest notowana na GPW od 1999 roku wchodzi w skład indeksu WIG20.
ISBnews / Bartosz Siemieniuk
Orlen podpisał umowy gazowe z Azotami z planem przejęcia Puław w tle